Iga Świątek - Ons Jabeur: wynik meczu i relacja live - US Open 2022

10/09/2022, 19:34 GMT+2

Iga Świątek triumfatorką US Open 2022. Najlepsza polska tenisistka wygrała trzecią wielkoszlemową imprezę w karierze. W finale w dwóch setach pokonała Ons Jabeur. Tak relacjonowaliśmy mecz w eurosport.pl.

Dziękujemy za uwagę! To była znakomita polska sobota!
Zwyciężczyni już z uśmiechem na twarzy i z telefonem w rękach.

Łzy widać na twarzy Igi, ale i olbrzymią radość. Historia dzieje się na naszych oczach.
7:6, 7-5. TAAAK! ZROBIŁA TO! ŚWIĄTEK TRIUMFUJE W US OPEN!
6-5. W siatkę trafia Jabeur. Druga piłka meczowa dla Igi.
5-5. Wspaniałe zagranie Polki.
4-5. Znowu dobry serwis Tunezyjki.
4-4. Forhendem uderza w siatkę Polka.
4-3. Znakomity serwis Jabeur.
4-2. Dwa punkty z rzędu Świątek, mocno zdenerwowana Jabeur wykopuje piłeczkę.
2-2. Tunezyjka kończy efektowną wymianę.
2-1. Nerwy dają się we znaki Jabeur. Jej forhend ląduje poza kortem.
1-1. Wyrzuca w aut teraz Tunezyjka.
0-1. Kapitalnym bekhendem po linii zaczęła go Jabeur.
6:6. Świątek prowadziła 30:0, Jabeur wyrównała. Polka miała piłkę meczową, zmieniła rakietę, ale tym razem nie pomógł ten manewr. Tir-break zdecyduje o wygranej w tym secie.
6:5. Świątek broni podanie, gema kończy mocnym serwisem. W końcówce obejrzeliśmy bez dwóch zdań wymianę tego meczu.
5:5. Jabeur dalej w grze. Polkę dzieliły już dwie piłki od wygrania meczu, na koniec jednak returnuje w siatkę. Nerwy są po obu stronach.
5:4. Uff, było gorąco w tym gemie. Świątek popełniła podwójny błąd serwisowy i od tego zaczęły się jej problemy. Jabeur świetnie returnowała, miała kilka okazji na przełamanie, ale nasza tenisistka do końca walczyła i zdołała obronić podanie.

4:4. Tunezyjka zaczęła od stanu 30:30, Świątek wyrównała, ale rywalka ostatecznie obroniła podanie.
4:3. Jabeur nie składa jeszcze broni. Wykorzystała trzeciego break pointa. Wydaje się jednak, że klasowe zagrania wychodzą jej zbyt rzadko, by odwrócić jeszcze losy finału.
4:2. Przy stanie 15:15 nasza tenisistka pobiegła zmienić rakietę. Pomogło, bo Polka odpowiedziała przełamaniem.
3:2. Jabeur odżyła, wykaraskała się. Mocne uderzenia zrobiły swoje, Tunezyjka ma przełamanie, czyli powtórka z seta pierwszego.
3:1. Iga prowadziła już 40:15, jednak Jabeur zdołała nie tylko doprowadzić do wyrównania, ale i obronić podanie.
3:0. Z niebywałą precyzją przebija dziś piłki na drugą stronę Iga, która gema wygrywa do 30. Różnica w grze obu tenisistek jest widoczna.
2:0. Po równowadze Świątek przełamuje Tunezyjkę. Ta jest bezradna przy fantastycznej dyspozycji Polki, popełniała już trzeci podwójny błąd serwisowy. Liderka rankingu WTA skończyła gema, trafiając w sam narożnik kortu.
1:0. Pierwszy gem drugiej partii i od razu niezwykle wyrównany. Na koniec Polka popisała się firmowymi uderzeniami po linii. Obroniła podanie.
II seta zaczyna Iga.

Nasza tenisistka gra jak na razie niezwykle pewnie. W ledwie pół godziny rozprawiła się z rywalką.
6:2. Pierwszy set pada łupem Świątek. Tunezyjka zaczęła od stanu 0:30. Smeczem poprawiła swoją sytuację, ale potem bekhendem dwukrotnie trafiła w siatkę. Na razie dominacja jednej tenisistki.
5:2. Znakomity gem w wykonaniu Polki. Serwis, bekhend, forhendowy winner - wszystko funkcjonuje, jak należy.
4:2. Świątek podrażniona chyba utratą własnego podania, bo odpowiedziała przełamaniem powrotnym. Wygraną okrasiła znakomitym uderzeniem po krosie. Jabeur nie grała źle w tym gemie, ale ostatecznie zdobyła tylko dwa punkty.
3:2. Jabeur przełamuje Świątek. Iga była w defensywie w tym gemie, a Tunezyjka popisywała się znakomitym forhendem i bekhendem. Znów wygrała do 30.
3:1. Jabeur zdołała obronić swoje podanie (wygrała do 30). Na uwagę zasługuje jej dobry serwis, choć nie ustrzegła się podwójnego błędu w tym elemencie.
3:0. Dopiero w trzecim gemie Tunezyjka zdobyła pierwszy punkt nie po wymuszonym błędzie Polki, ale to było wszystko na co było ją stać. Iga ma pod kontrolą wydarzenia na korcie. Gra, jak chce.
2:0. Świątek szybko przełamuje rywalkę, która nie zdobyła w tym gemie choćby punktu. Widać dużą nerwowość w poczynaniach Jabeur i zakłopotanie na jej twarzy.
Polka mogła wygrać jeszcze szybciej, ale w prostej sytuacji, będąc przy siatce, nie trafiła w kort. Warto jednak podkreślić, że już w pierwszym gemie posłała asa serwisowego.
1:0. Wymarzone otwarcie Igi. Gema otwarcia wygrała do 15.
ZACZYNA IGA!
Losowanie za tenisistkami, teraz rozgrzewka.
Obie tenisistki w końcu na Arthur Ashe Stadium. Na trybunach sporo Polaków, tak jak w trakcie całego turnieju podczas meczów Igi.
Jeszcze kilka minut, prosimy o cierpliwość.

Lech Sidor i Piotr Sierzputowski już na stanowisku komentatorskim.
Tak nietypowo Polka trenowała przed wielkim finałem.
To jaki przebieg będzie miał finał?
Kilka minut temu w Eurosporcie 1 rozpoczęło się studio przed wielkim finałem US Open. A od 21.55 studio także w TVN. Zapraszamy!
Świątek wygrała aż dziewięć ostatnich meczów z zawodniczkami z czołowej dziesiątki rankingu. Aż w ośmiu z nich nie straciła nawet seta. Jedynego odebrała jej Aryna Sabalenka w półfinale nowojorskiej imprezy.
Tunezyjskie media twierdzą, że przewagą Jabeur może być brak presji, która ciąży na liderce światowego rankingu.
21-letnia raszynianka z siedem lat starszą Tunezyjką mierzyła się wcześniej cztery razy i bilans jest 2-2. Polka górą była w 2019 roku w Waszyngtonie i w obecnym sezonie w finale w Rzymie. Tunezyjka wygrywała w 2021 roku w Wimbledonie i w Cincinnati.
Iga dwukrotnie - w 2020 i 2022 roku - triumfowała we French Open. Jej rywalka w wielkoszlemowym finale zameldowała się po raz drugi w karierze. W lipcu przegrała mecz o tytuł w Wimbledonie.
Rywalką liderki światowego rankingu będzie rozstawiona z numerem piątym Tunezyjka Ons Jabeur.
Dobry wieczór! Liczymy, że to będzie niezwykle udany dzień dla polskiego sportu. Po awansie do finału mistrzostw świata siatkarzy reprezentacji Polski w finale US Open powalczy Iga Świątek!
IGA ŚWIĄTEK - ONS JABEUR 6:2, 7:6(5)
Autor: lukl / Źródło: eurosport.pl