ATP Masters 1000 Madryt 2024: Jiri Lehecka skreczował w półfinale. Felix Auger-Aliassime zagra o tytuł

Akt. 03/05/2024, 21:32 GMT+2

Kanadyjczyk Felix Auger-Aliassime został drugim finalistą turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie. Jego półfinałowy rywal Jiri Lehecka skreczował już w pierwszym secie z powodu kontuzji pleców. Wcześniej tego samego dnia awans do finału wywalczył Rosjanin Andriej Rublow, który wyeliminował Taylora Fritza. Pojedynek o tytuł zostanie rozegrany w niedzielę.

Skrót meczu Nadal - Lehecka w 1/8 finału turnieju w Madrycie

Na sobotę zaplanowane jest finałowe spotkanie kobiet, w którym najwyżej rozstawiona Iga Świątek zagra z wiceliderką rankingu WTA Aryną Sabalenką.
Rywalizacja mężczyzn w Madrycie obfituje w znacznie większe niespodzianki niż w turnieju tenisistek. W półfinałach jedynym przedstawicielem pierwszej dziesiątki zestawienia ATP był Rublow. Spory wpływ miały na to kłopoty zdrowotne czołowych zawodników, na których skorzystali przede wszystkim Auger-Aliassime i Lehecka.
Kanadyjczyk wygrał ćwierćfinał bez wychodzenia na kort po wycofaniu się rozstawionego z numerem jeden Jannika Sinnera. Z kolei Czech wyeliminował w poprzedniej rundzie turniejową trójkę, czyli Daniiła Miedwiediewa, który zrezygnował z gry po pierwszym secie z powodu urazu.

Pech nie odpuszcza w Madrycie

Niestety podobnych problemów nie udało się uniknąć również w drugiej piątkowej rywalizacji o finał. Lehecka już w szóstym gemie podczas returnu chwycił się za plecy z wyraźnym grymasem bólu na twarzy. Od razu poprosił sędziego o przerwę medyczną i zniknął z kortu w towarzystwie fizjoterapeuty przy wyniku 3:3.
Po powrocie z szatni wyglądało na to, że Czech uniknął najgorszego. Poruszał się ze znacznie większą swobodą niż kilka minut wcześniej, ale to były tylko pozory. Nie był w stanie dokończyć nawet jednego gema i ostatecznie musiał poddać spotkanie.

Jiri Lehecka w turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie

Auger-Aliassime przystąpi więc do finałowego meczu z Rublowem z dużo większym zapasem sił. Ostatnie pełne spotkanie rozegrał 30 kwietnia, podczas gry Rosjanin na przestrzeni trzech ostatnich dni zmierzył się z Carlosem Alcarazem i wspomnianym wyżej Fritzem.
Kanadyjczyk nie był jednak szczęśliwy z awansu w takich okolicznościach i nie zapomniał o swoim rywalu.
"Przykro mi Jiri, jeszcze wrócisz" - napisał na obiektywie kamery po kontuzji Lehecki.

Najważniejszy mecz Kanadyjczyka

Niedzielny finał Augera-Aliassime'a w Madrycie będzie jego pierwszym w turnieju rangi Masters. Dotąd grał w 14 finałach mniej prestiżowych imprez. Pięć z nich - wszystkie na twardych kortach w hali - zakończył zwycięstwami.