Iga Świątek - Marketa Vondrousova: wynik i relacja meczu 1. rundy Roland Garros - tenis

28/09/2020, 14:56 GMT+2

Iga Świątek kapitalnie rozpoczęła tegoroczne French Open. W pierwszej rundzie Polka grała genialnie i rozniosła wyżej notowaną Marketę Vondrousovą 6:1, 6:2. Czeszka to zeszłoroczna finalistka paryskiego turnieju. Roland Garros na żywo w Eurosporcie 1 i Eurosport Playerze.

To drugi start Świątek w Roland Garros. W debiucie, przed rokiem, doszła do czwartej rundy. W tej edycji powtórzenie sukcesu wydawało się zadaniem trudnym do zrealizowania, bo los Polki nie oszczędził.
Jej rywalka rok temu doszła aż do finału, w którym przegrała z Ashleigh Barty.
Do tegorocznego turnieju przystąpiła jako 19. zawodniczka światowego rankingu. Świątek jako 54.
Polka jeszcze nigdy nie zmierzyła się ze starszą o dwa lata Vondrousovą w oficjalnym meczu o stawkę. Dwa miesiące temu obie panie spotkały się na korcie podczas turnieju w Pradze. Górą była nasza zawodniczka, wynik 7:6(2), 6:0 można było więc wziąć za dobrą monetę przed poniedziałkowym starciem w Paryżu.

Szybko załatwiona sprawa

Od początku starcia polska zawodniczka zachowywała się tak, jakby znała Czeszkę na wylot. Natychmiastowe przełamanie rywalki w pierwszym secie dało Polce kopa na dalszą część spotkania. Świątek rozkręcała się, tymczasem rywalka po kolejnych przegranych wymianach zdawała się być coraz bardziej przybita.
Nie zdążyła otrząsnąć się w pierwszej partii, którą przegrała 1:6, przełom nie nastąpił też później.
Skoncentrowana Świątek już na początku drugiego seta powtórzyła scenariusz i przełamała Vondrousovą przy pierwszej okazji. Za chwilę doszło do przełamania powrotnego, co nie miało jednak wpływu na postawę Polki.
Czeszka była bezradna, zrezygnowana, przegrywała kolejne piłki. Do końca tej partii udało się jej ugrać tylko jeszcze jednego gema. Ostatecznie przegrała 2:6. Sukcesu z zeszłego roku nie powtórzy.
Rywalką Polki w kolejnej rundzie będzie Su-Wei Hsieh (Tajwan), która ograła Barbarę Haas (Austria) 6:3, 7:6 (1)