Iga Świątek - Jasmine Paolini: wynik i relacja - US Open 2022 - Tenis

30/08/2022, 16:16 GMT+2

Iga Świątek (1. WTA) awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego US Open. We wtorek liderka kobiecego rankingu pokonała Włoszkę Jasmine Paolini (56. WTA) 6:3, 6:0. Jej kolejną rywalką będzie Amerykanka Sloane Stephens (51. WTA).

Do tegorocznego US Open Świątek przystąpiła w roli zdecydowanej liderki rankingu WTA i jednej z kandydatek do końcowego triumfu w nowojorskim turnieju. Co prawda w sierpniowych meczach US Open Series nie zachwycała, kończąc przygodę z turniejami w Toronto i Cincinnati po swoich drugich pojedynkach, ale Wielki Szlem rządzi się swoimi prawami, a 21-letnia Polka z każdym kolejnym sezonem zyskuje cenne doświadczenie.
Wtorkowa rywalka raszynianki sklasyfikowana była poza czołową "50" rankingu, ale ostatnie miesiące w jej wykonaniu były naprawdę udane. W lipcu dwukrotnie osiągnęła półfinał turnieju WTA (w Palermo i Warszawie), a wiosną dotarła do trzeciej rundy Indian Wells, eliminując m.in. Arynę Sabalenkę.

Świątek zaimponowała skutecznością

Do pojedynku pierwszej rundy Paolini przystąpiła pełna wiary w siebie i rozpoczęła mecz od wygrania swojego gema serwisowego. To w żaden sposób nie wpłynęło na postawę Świątek, która w kolejnych wymianach zaczęła dyktować warunki na korcie. Efektem były cztery wygrane gemy z rzędu, w tym dwa przy podaniu Włoszki.
Paolini miała coraz więcej problemów z przejmowaniem inicjatywy. Gdy próbowała przyspieszać, popełniała błędy. Licznik uderzeń wygrywających do końca seta zatrzymał się na "3". Świątek też miała ujemny bilans winnerów do niewymuszonych błędów (8-13), ale najważniejsze wymiany rozstrzygała na swoją korzyść. Dość powiedzieć, że z czterech break pointów w tej odsłonie wykorzystała wszystkie.
Z dziewięciu gemów aż sześć kończyło się przełamaniami. Iga prowadziła 4:2, 5:2, by ostatecznie wygrać premierową partię 6:3.

Wszystko pod kontrolą

Drugiego seta Świątek rozpoczęła z jeszcze większą pewnością siebie. Grało jej się łatwiej. Zdecydowanie bardziej urozmaicała swoją grę, dość często zmieniając rotacje. Włoszka wyglądała na kompletnie zagubioną, po ledwie kilku chwilach przegrywała już 0:3.
Uderzenia Igi były coraz głębsze, a ich moc była coraz większa. Paolini starała się biegać, walczyć. W czwartym gemie zanotowała efektownego winnera, ale przyszło jej za to zapłacić wysoką cenę. Łatwo oddała dwa kolejne punkty i zrobiło się 0:4.
Dominacja Polki była zbyt wyraźna, by rywalka zapisała na swoim koncie choćby jednego gema. Po 66 minutach było już po meczu.
- Idealna rozbiegówka - ocenił komentujący spotkanie w Eurosporcie Lech Sidor.
Rywalką Świątek w drugiej rundzie będzie Sloane Stephens (51. WTA). We wtorek Amerykanka pokonała Belgijkę Greet Minnen (110. WTA) 1:6, 6:3, 6:3.