Iga Świątek - Bernarda Pera: wynik i relacja. Turniej WTA 1000 w Madrycie

30/04/2023, 16:18 GMT+2

Iga Świątek pewnie awansowała do czwartej rundy turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. Liderka światowego rankingu pokonała w niedzielę Amerykankę Bernardę Perę (28.) 6:3, 6:2. Jej kolejną rywalką będzie Rosjanka Jekatierina Aleksandrowa.

RELACJA NA ŻYWO Z MECZU ŚWIĄTEK - PERA W EUROSPORT.PL

Świątek do Madrytu przyjechała świeżo po obronie tytułu w Stuttgarcie, gdzie zainaugurowała tegoroczne zmagania na mączce. W swoim pierwszym meczu w stolicy Hiszpanii Polka pokonała Austriaczkę Julię Grabher 6:3, 6:2.

Świątek przejmuje inicjatywę

21-latka z Raszyna do tej pory grała tylko raz z Perą. Poprzedni pojedynek obu pań miał miejsce cztery lata temu, kiedy Świątek wygrała w ostatniej rundzie kwalifikacji turnieju w Birmingham. Wówczas Pera miała trzy piłki meczowe, ale ich nie wykorzystała.
Po czterech latach obie zawodniczki są już w zupełnie innych miejscach kariery. Przed niedzielnym spotkaniem Świątek była zdecydowaną faworytką konfrontacji.
Urodzona w Chorwacji zawodniczka nie zamierzała jednak ustępować pola liderce światowego rankingu. Zaczęła mecz bardzo agresywnie i już w trzecim gemie zdołała przełamać Świątek, wygrywając do zera. To wyraźnie rozzłościło Polkę, która momentalnie odpowiedziała dokładnie tym samym.
Poza chwilowymi problemami Świątek bardzo dobrze serwowała, a z minuty na minutę zaczęła przejmować inicjatywę po precyzyjnych returnach i dłuższych wymianach. Rozpędzona Polka punktowała po własnych podaniach, zaliczyła też kolejne przełamanie. Pierwszego seta wygrała pewnie 6:3. Otwierająca partia trwała 37 minut.

Dominacja na korcie

Rozpędzona Świątek nie zwolniła tempa także w drugim secie. Już na jego otwarcie przełamała rywalkę, po czym, świetnie serwując, doprowadziła do stanu 2:0. Polka wywierała stałą presję na Amerykankę, która albo się myliła, albo nie była w stanie dotrzymać kroku renomowanej przeciwniczce.
Po kolejnych doskonałych zagraniach raszynianki ręce same składały się do oklasków. Świątek przełamała rywalkę także w piątym gemie, a szóstego wygrała do zera. Ostatecznie triumfowała 6:2. Mecz trwał godzinę i 16 minut.
- Mimo wszystko nie powiem, że to był łatwy mecz. Cieszę się, że łapię rytm i gram coraz lepiej. Jestem zadowolona, że byłam zdyscyplinowana i skupiona – oceniła Polka w krótkiej rozmowie na korcie.

Świetny bilans na kortach ziemnych

To drugi występ Świątek w Madrycie. Dwa lata temu w trzeciej rundzie uległa ówczesnej liderce światowego rankingu Australijce Ashleigh Barty 5:7, 4:6. W poprzednim sezonie w stolicy Hiszpanii zabrakło jej z powodu problemów z barkiem.

Licząc od French Open 2020 impreza w Madrycie jest dziesiątą na korcie ziemnym, w której startuje Świątek. Wygrała sześć z nich (French Open 2020 i 2022, Rzym 2021 i 2022 oraz Stuttgart 2022 i 2023).