Finał Roland Garros 2020: Rafael Nadal - Novak Djoković - wynik i relacja - French Open

11/10/2020, 16:05 GMT+2

Rafael Nadal po raz trzynasty mistrzem wielkoszlemowego Roland Garros. W Paryżu stało się to, czego można było się spodziewać, jednak rozmiary zwycięstwa Hiszpana muszą działać na wyobraźnię. W meczu herosów tenisa Nadal rozgromił Novaka Djokovicia 6:0, 6:2, 7:5, a cały finał trwał trochę ponad dwie i pół godziny.

Przez pierwsze dwa sety Djoković w niczym nie przypominał tenisisty, który gdyby nie dyskwalifikacja w US Open, cały sezon miał przejść bez porażki.
Ba, w pierwszej odsłonie decydującego meczu można było odnieść wrażenie, że to nie finał z udziałem dwóch tenisistów z wielkiej trójki, tylko pojedynek mistrza z uczniem. Gemy były zacięte, ale we wszystkich kropkę nad i stawiał bezlitosny w niedzielę Hiszpan. Set wygrany na sucho w finale wielkiego szlema to policzek dla przeciwnika, a tym bardziej dla gracza tej klasy co Djoković.

Nadal nie dawał się ugryźć

Potem nie było wiele lepiej. Djoković w dalszym ciągu nie miał pomysłu, jak podejść świetnie dysponowanego przeciwnika.
Nadal był jak maszyna. W pierwszych dwóch setach popełnił zaledwie sześć niewymuszonych błędów. Na tym poziomie takie rzeczy po prostu się nie zdarzają.
W trzecim secie Serb stracił podanie na 2:3. Nadal szedł jak po swoje i był już tylko trzy gemy od tytułu. Zwieszoną głowę Djoković uniósł dopiero, kiedy widmo porażki zaczęło zaglądać mu w oczy. Po dwóch godzinach z minutami po raz pierwszy udało mu się przełamać Nadala - na 3:3. Pojawił się wtedy pierwszy przez to całe popołudnie bojowy okrzyk. Ale na Hiszpanie nie zrobiło to większego wrażenia. Wkrótce sam pokusił się o jeszcze jednego breaka i na dobre uciszył Djokovicia w finale, rozstrzygając sprawę bez straty seta.

Pierwszy na liście wszech czasów

Na kortach Rolanda Garrosa Nadal sięgnął po tytuł numer 13, a w sumie jest to jego już 20. triumf w turniejach Wielkiego Szlema. Tym samym w niedzielę tenisista z Majorki zrównał się na pierwszym miejscu klasyfikacji wszech czasów z Rogerem Federerem. Hiszpan ze Szwajcarem mają po 20 tytułów, a trzeci na tej liście Djoković - 17.