Historyczne rzeczy w tenisie. Europa pokonana

25/09/2022, 16:06 GMT+2

Reszta Świata pierwszy raz w historii zdobywcą Laver Cup. To efekt między innymi zaskakującej niedzielnej porażki faworyzowanego Novaka Djokovicia. Kropkę nad i postawił Amerykanin Frances Tiafoe.

Sposób na skarżącego się na ból nadgarstka Serba znalazł Felix Auger-Aliassime. Kanadyjczyk w wypełnionej po brzegi hali 02 wygrał 6:3 7:6(3). Po wszystkim nie krył szalonej radości, to jego pierwsza wygrana z 21-krotnym wielkoszlemowym mistrzem.
W secie otwarcia przełamał go dwukrotnie, w kolejnym wszystko rozstrzygnęło się w tie-breaku.

Zaczęli od 4:8

Zespół Europy, który niedzielną rywalizację drużyn rozpoczął od prowadzenia 8:4, znalazł się w potrzasku. Reszta Świata, dowodzona przez Johna McEnroe'a, odskoczyła na dwa punkty (10:8) przed dwoma ostatnimi w planie zawodów spotkaniami i była blisko historycznego zwycięstwa.
Wcześniej Auger-Aliassime i Jack Sock wygrali w deblu z Matteo Berrettinim i Andym Murrayem. Dwa zwycięstwa dały Reszcie Świata sześć punktów i prowadzenie.

Niesamowity Tiafoe

O wszystkim zadecydował mecz Francesa Tiafoe'a z Grekiem Stefanosem Tsitsipasem. Amerykanin obronił trzy meczbole w drugim secie, bo pierwszego przegrał. Doprowadził do tie-breaka, którego wygrał, a na koniec pokazał moc w super tie-breaku zastępującego w tym turnieju trzeciego seta.
Później były szalona radość tenisistów Reszty Świata, a McEnroe - kapitan drużyny, w latach 80. rakieta nr 1 - zaprezentował taniec radości.
Ostatni w harmonogramie mecz Casper Ruud (Norwegia) - Taylor Fritz (USA) był niepotrzebny. Reszta Świata wygrała 13:8. Triumfuje pierwszy raz, to była piąta edycja pokazowego turnieju.

Ekstrapremia w niedzielę

Ekipy składały się z sześciu tenisistów, a każdego z trzech dni są rozgrywano po trzy mecze singlowe oraz jedno spotkanie deblowe.
Za zwycięstwo w piątkowych meczach drużyna otrzymała po jednym punkcie, za wygraną w sobotę dostawała po dwa, a za triumfy w niedzielę przewidziano ekstrapremię - po trzy punkty.
Wyniki sobotnich meczów:
gra pojedyncza
Matteo Berrettini (Włochy) - Felix Auger-Aliassime (Kanada) 7:6 (13-11), 4:6, 10-7
Cameron Norrie (W. Brytania) - Taylor Fritz (USA) 1:6, 6:4, 8-10
Novak Djoković (Serbia) - Frances Tiafoe (USA) 6:1, 6:3

gra podwójna
Matteo Berrettini, Novak Djoković (Włochy, Serbia) - Alex de Minaur, Jack Sock (Australia, USA)
7:5, 6:2
Wyniki niedzielnych meczów:
Felix Auger-Aliassime (Kanada) - Novak Djoković (Serbia) 6-3, 7-6
Frances Tiafoe (USA) - Stefanos Tsitsipas (Grecja) 1-6, 7-6, 10-8
gra podwójna Alex de Minaur, Jack Sock (Australia, USA) - Matteo Berrettini, Andy Murray (Włochy, Szkocja) 2-6 6-3 10-8
Autor: twis / Źródło: eurosport.pl