Marie-Florence Candassamy i Eli Dershwitz ze złotymi medalami w MŚ w szermierce

Akt. 25/07/2023, 21:50 GMT+2

Francuzka Marie-Florence Candassamy w szpadzie i Amerykanin Eli Dershwitz w szabli zdobyli pierwsze złote medale w szermierczych mistrzostwach świata w Mediolanie. Najlepszy z Polaków Szymon Hryciuk zajął siódme miejsce.

Candassamy mistrzynią świata w szpadzie kobiet

Trzecia do tej pory w światowym rankingu 32-letnia Francuzka, której ojciec urodził się na Martynice, a matka pochodziła z Gwadelupy, odniosła największy sukces w karierze.

Wiecznie druga

Wcześniej była dwukrotnie druga w mistrzostwach Europy i pięć razy zajęła drugą lokatę w zawodach Pucharu Świata. Teraz triumfowała pokonując w finale Włoszkę Albertą Santuccio 15:12. Brązowe medale dla chińskiej mistrzyni olimpijskiej z Tokio Yiwen Sun, która zimą wróciła do treningów po półtorarocznej przerwie spowodowanej kłopotami zdrowotnymi, oraz Włoszki Mary Navarrii, mistrzyni globu z 2018 roku.

Polki bez sukcesów. Jedyny pojedynek w turnieju głównym - z udziałem 64 szpadzistek - wygrała Kamila Pytka (AZS AWF Warszawa), która zajęła 31. miejsce. Renata Knapik-Miazga (AZS AWF Kraków), dwukrotna brązowa medalistka ME, uplasowała się na 33. pozycji, Magdalena Pawłowska (AZS AWF Warszawa) była 42., a Martyna Swatowska-Wenglarczyk (AZS AWF Katowice) - 77.

Szczęśliwa "13" Amerykanina

W rywalizacji szablistów bardzo dobrze spisał się niespełna 21-letni Hryciuk, który zajął siódme miejsce. Przegrał w ćwierćfinale 8:15 z trzykrotnym mistrzem olimpijskim Węgrem Aronem Szilagyim, który w Mediolanie bronił tytułu.

Szczęśliwa okazała się "13" Dershwitza, bo takie miejsce zajmował w światowym rankingu nowy mistrz. Amerykanin pogodził i pokonał dwóch wielkich faworytów, najlepiej spisujących się w ostatnich miesiącach: dwukrotnego mistrza Europy i lidera klasyfikacji szablistów, Gruzina Sandro Bazadze - 15:6 w finale oraz drugiego w tej klasyfikacji Szilagyiego - 15:13 w półfinale.

Dershwitz mistrzem świata w szabli mężczyzn

Miłośnik koszykówki i kibic Boston Celtics stał już na podium MŚ - w 2018 roku w chińskim Wuxi był drugi.

Drugi brązowy medal, poza Szilygyim, wywalczył studiujący na co dzień w amerykańskim Stanford Egipcjanin Ziad Elsissy.

W środę drugi dzień walki o medale - na planszy pojawią się florecistki i szpadziści, w tym sześcioro Biało-Czerwonych.