Mistrzostwa Europy w szermierce 2024: polskie florecistki drużynowymi wicemistrzyniami Europy

23/06/2024, 21:31 GMT+2

Polska drużyna florecistek wywalczyła srebrny medal na zakończenie rozgrywanych w Bazylei szermierczych mistrzostw Europy. W finale Polki uległy 27:45 Włoszkom. Na podium mistrzostw Starego Kontynentu Biało-Czerwone florecistki wróciły po 18 latach. W 2006 roku sięgnęły po brąz.

Polskie florecistki ze srebrnym medalem mistrzostw Europy

Biało-Czerwone w Bazylei walczyły w składzie: Julia Walczyk-Klimaszyk, Hanna Łyczbińska (obie KU AZS UAM Poznań), Martyna Jelińska i Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań). W takim zestawieniu wystąpią też na zbliżających się igrzyskach olimpijskich w Paryżu.
Zostały rozstawione z numerem trzecim i rozpoczęły zmagania od ćwierćfinału, w którym wygrały z Ukrainkami 28:22. W półfinale trafiły wyżej notowane Francuzki. Wicemistrzynie olimpijskie z Tokio prowadziły od początku, momentami wyraźnie, np. 15:8 czy 31:26. Przed ostatnią, dziewiątą rundą było 34:31 dla Trójkolorowych, ale wtedy liderka polskiej ekipy, brązowa medalistka ME indywidualnie Walczyk-Klimaszyk pokonała Pauline Ranvier 10:6 i zapewniła drużynie wygraną 41:40.
W finale Polki nie miały zbyt dużo do powiedzenia z włoskimi dominatorkami. Po drugiej stronie planszy wystąpiły Martina Favaretto, Alice Volpi i najlepsza indywidualnie w Szwajcarii Arianna Errigo, czyli druga, trzecia i czwarta florecistka światowego rankingu, w którym najlepsza z biało-czerwonych - Walczyk-Klimaszyk - jest siódma, a kolejna - Łyczbińska - plasuje się na 37. pozycji. Skończyło się 45:27 dla Italii.

Wcześniej w niedzielę polscy szabliści zajęli 10. miejsce wśród 12 drużyn. Triumfowali Węgrzy, którzy w finale pokonali Rumunów 45:40.

Trzy medale w czempionacie

Z Bazylei Biało-Czerwoni wrócą z trzema medalami. Poza drużyną florecistek na podium stanęły - indywidualnie - Walczyk-Klimaszyk, która wywalczyła pierwszy w karierze "krążek" imprezy mistrzowskiej, oraz szablistka Zuzanna Cieślar.

Walczyk-Klimaszyk zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Europy w szermierce

Ogółem w historii startów w ME mają 88 medali. Indywidualnie 55, w tym dziewięć złotych, 10 srebrnych i 36 brązowych, a drużynowo - 33 (8-14-11).