Mistrzostwa Europy w szermierce 2024: Zuzanna Cieślar zdobyła brązowy medal w szabli

Akt. 21/06/2024, 16:43 GMT+2

Sukces polskiej szablistki Zuzanny Cieślar. Polka wywalczyła brązowy medal turnieju indywidualnego podczas szermierczych mistrzostw Europy w Bazylei. W półfinale przegrała z Hiszpanką Celią Perez Cuencą 14:15, choć prowadziła 14:13.

Zuzanna Cieślar na podium mistrzostw Europy

Zawodniczka ZKS Sosnowiec w 1/32 finału miała tzw. wolny los. W 1/16 finału pokonała Niemkę Larissę Eifler 15:13, w kolejnej rundzie okazała się lepsza od Jolien Corteyen także 15:13, a w ćwierćfinale była lepsza o jedno trafienie (15:14) od 18. w światowym rankingu Francuzki Sarah Noutchy.

Zuzanna Cieślar z brązowym medalem

W półfinale czterokrotna mistrzyni Polski, która w klasyfikacji szablistek plasuje się na 66. pozycji, spotkała się z Perez Cuencą (42.FIE). Początek pojedynku należał do Hiszpanki, która prowadziła m.in. 8:6, a później 13:11.
23-letnia podopieczna trenera Tomasza Dominika nie poddała się i po trzech pewnych trafieniach wyszła na prowadzenie 14:13. Ostatnie słowo jednak należało do rywalki, która zwyciężyła 15:14.

Zuzanna Cieślar przegrała w półfinale szabli na ME

Cieślar po raz drugi w karierze stanęła na podium ME. W 2022 roku z Antalyi także wróciła z brązem.
W Bazylei Biało-Czerwoni zdobyli dwa medale w turniejach indywidualnych; wcześniej trzecia we florecie była Julia Walczyk-Klimaszyk.
Ogółem w historii startów w ME Polacy mają 87 medali. Indywidualnie 55, w tym dziewięć złotych, 10 srebrnych i 36 brązowych, a drużynowo - 32 (8-13-11).
Zmagania zespołowe ruszą w piątek. Na początek na planszy walczyć będą szpadzistki i floreciści.