Norweg Martin Johnsrud Sundby zakończył karierę - biegi narciarskie

08/04/2021, 18:01 GMT+2

Pięciokrotny medalista olimpijski w biegach narciarskich Martin Johnsrud Sundby zakończył karierę. O swojej decyzji 36-letni Norweg poinformował w specjalnym filmie, który został opublikowany na antenie norweskiej telewizji NRK.

- Mam już dość. Bieg w Oberstdorfie był ostatnim w mojej karierze. To był mój ostatni taniec. Trenując do niego, postawiłem przed sobą konkretny cel i byłem gotowy na to, aby go spełnić. Mimo tego, jak wyglądał poprzedni rok, byłem blisko podium mistrzostw świata – wytłumaczył swoją decyzję Sundby.

Kryształowe Kule i worek medali

W tym sezonie 36-latek nie mieścił się już w reprezentacji, która startowała w zawodach Pucharu Świata, ale wystąpił w mistrzostwach globu w Oberstdorfie.
Na dystansie 15 km stylem dowolnym zajął siódme miejsce. Wcześniej stawał dziewięć razy na podium mistrzostw świata, w tym cztery razy na najwyższym stopniu.
Trzykrotnie zdobywał Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata – po raz ostatni w sezonie 2016/17.

Zdobył pięć medali igrzysk olimpijskich, w tym dwa złote w Pjongczangu (2018) wywalczone w sztafecie i sprincie drużynowym.
Dwukrotnie zwyciężył również w prestiżowym cyklu Tour de Ski.
Autor: Skrz / Źródło: eurosport.pl, PAP