Narciarstwo alpejskie - Pinturault nowym liderem PŚ po zwycięstwie w Hinterstoder

02/03/2020, 14:22 GMT+1

Alexis Pinturault nowym liderem klasyfikacji generalnej alpejskiego Pucharu Świata. W poniedziałek Francuz triumfował w gigancie w Hinterstoder i wyprzedził dotychczas prowadzącego Aleksandra Aamodta Kildego, który tego dnia zajął szóste miejsce.

Pinturault świetnie spisał się zwłaszcza w pierwszym przejeździe, w którym był najszybszy i wypracował sobie 0,9 s przewagi nad Filipem Zubcicem. W drugim uzyskał 21. czas, ale łącznie wyprzedził Chorwata o 0,45 s. Trzeci był również liczący się w walce o Kryształową Kulę Norweg Henrik Kristoffersen.

Szczęśliwe Hinterstoder

Prawie 29-letni Pinturault, który w niedzielę zapewnił sobie szósty triumf w klasyfikacji PŚ w kombinacji alpejskiej, wygrał 29. pucharowe zawody w karierze, a szóste w tym sezonie. W slalomie gigancie triumfował 14-krotnie. W tej konkurencji ma też w dorobku dwa brązowe medale olimpijskie (Soczi i Pjongczang) i mistrzostw świata.
Dla narciarza z Moutiers udany był także weekend, gdyż w sobotę był czwarty w supergigancie, a w niedzielę triumfował w kombinacji.
- Jestem potwornie zmęczony, bo tutejsze trasy należą do długich, a trzy dni zmagań mocno nadwątliło siły. Wyjadę stąd jednak niezmiernie szczęśliwy, bo już czterokrotnie tutaj wygrałem - powiedział francuski alpejczyk, który podobnym do tegorocznego dubletem popisał się w 2016 roku.

Walka o kryształowe kule trwa

Dzięki poniedziałkowemu sukcesowi odrobił 34-punktową stratę do Kildego i został liderem klasyfikacji generalnej cyklu. Nad Norwegiem ma obecnie 26 punktów przewagi, a do końca sezonu pozostało osiem zawodów.
- Teraz ja jestem głównym faworytem i muszę się z tym zmierzyć - podkreślił Pinturault.
W walce o małą Kryształową Kulę za slalom gigant na czoło wysunął się Kristoffersen, który ledwie o sześć punktów wyprzedza Pinturaulta. Dotychczasowy lider Zan Kranjec był w Hinterstoder trzynasty, choć na półmetku plasował się na trzeciej pozycji. W finałowej "30" wolniej od Słoweńca trasę pokonało tylko dwóch narciarzy, a jeden nie dojechał do mety.