Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim 2021. Vincent Kriechmayr wygrał supergigant w Cortinie d'Ampezzo - wyniki

11/02/2021, 13:56 GMT+1

Vincent Kriechmayr wywalczył w Cortinie d'Ampezzo złoty medal alpejskich mistrzostw świata w supergigancie. Triumf Austriaka nie był zaskoczeniem, ale obsada całego podium już jak najbardziej. Niespodziewanie na jego drugim stopniu stanął w czwartek reprezentujący Niemcy Romed Baumann, a na najniższym Francuz Alexis Pinturault.

29-letni Kriechmayr odniósł największy sukces w karierze. Przed dwoma laty w Aare był w tej konkurencji drugi, także drugie miejsca zajmował w ostatnich trzech latach w klasyfikacji PŚ supergiganta.

Dobra decyzja Baumanna

W czwartek zaledwie o 0,07 s wyprzedził swojego byłego kolegę z reprezentacji Austrii 35-letniego Baumanna, który zmienił narodowe barwy przed ubiegłym sezonem, bowiem nie mieścił się już w macierzystej kadrze.
Początek supergiganta był trudny i pierwszych trzech zawodników wypadło z trasy zaraz po starcie. - To nie było łatwe, zwłaszcza dla pierwszych zawodników. Ja już wiedziałem, że to jest trudny fragment i na szczęście udało mi się go dobrze pokonać - przyznał jadący jako piąty Kriechmayr.

- Wiedziałem, że dobrze mi idzie, ale zwłaszcza na górze musiałam jechać taktycznie, bez nadmiernego ryzyka - dodał Baumann.
Trzeci, ze stratą 0,38 s do Kriechmayra, był Pinturault. Francuz co prawda jest zdecydowanym liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w tym sezonie, ale specjalizuje się w konkurencjach technicznych.
Potwierdził, że w Cortinie d'Ampezzo jest zdecydowanym faworytem kombinacji, w której będzie bronił tytułu. Zaledwie 0,04 s stracił do niego czwarty Kanadyjczyk Brodie Seger, który jeszcze nigdy wcześniej nie był nawet w czołowej "10" pucharowych zawodów.

Kolejne medale w sobotę

Mistrzostwa w Cortinie d'Azpezzo miały się rozpocząć w poniedziałek, lecz z powodu warunków pogodowych pierwszą konkurencję udało się przeprowadzić dopiero w czwartek.
Wcześniej tego dnia o medale w supergigancie rywalizowały kobiety. Wygrała Szwajcarka Lara Gut-Behrami, a Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 27. miejsce.
W piątek w mistrzostwach jest dzień przerwy, przeznaczony na treningi zjazdów.
W sobotę w tej konkurencji rywalizować będą kobiety, a w niedzielę mężczyźni.