Mistrzostwa świata Oberstdorf 2021. Norwegowie i Szwedki najlepsi w sprincie techniką dowolną - Biegi narciarskie

28/02/2021, 13:48 GMT+1

Maciej Staręga i Dominik Bury zdołali awansować do finału sprintu drużynowego (7,2 km) techniką dowolną, ale w decydującym biegu nie mieli już nic do powiedzenia w konfrontacji ze światową czołówką. Ze zwycięstwa cieszyli się Norwegowie. W rywalizacji kobiet triumfowały Szwedki. Polki w finale nie startowały.

W pierwszym półfinale Staręga i Bury zajęli piąte miejsce, ze stratą 1,54 do Norwegów Erika Valnesa i Johannesa Hoesflota Klaebo. Bezpośrednią kwalifikację wywalczyły też ekipy: Rosji (jako RSF), Szwecji i Kanady. Różnice w czołówce były minimalne. Ponieważ drugi bieg - zakończony triumfem Włochów - był dużo wolniejszy, awans zdobyli Polacy i Finowie.
W finale znakomicie pobiegł Aleksander Bolszunow i wydawało się, że Rosjanie zdobędą złoto. Gleb Retywich nie był jednak w stanie utrzymać tempa i ostatecznie z pierwszego miejsca cieszyła się Norwegia. Co więcej, Rosjanom nie udało się zająć także drugiej pozycji, albowiem zdecydowanie powyżej oczekiwań spisali się Finowie, którzy zepchnęli ich na najniższy stopień podium.
Polacy, podobnie jak przed czterema laty w Lahti, zajęli 10. miejsce.

Finał bez Polek, kolejny triumf Szwedek

W niedzielnym finale zabrakło Polek, które uplasowały się na ósmym miejscu w swoim półfinale. Marcisz i Skinder straciły 36,24 s do reprezentantek Szwecji. Maja Dahlqvist i Joanna Sundling uzyskały 15.47,88 i wyprzedziły reprezentantki Rosji oraz Norweżki.
W biegu finałowym doszło do zaciętej walki na ostatnim podbiegu, ale Sundling zdołała powtrzymać atak Szwajcarki Nadine Faehnrich, która wcześniej w świetnym stylu wyprzedziła Rosjankę Natalię Niepriajewą.
Tym samym Szwedki obroniły tytuł, a Szwajcarki (Laurien van der Graaff i Faehndrich ) po raz pierwszy w tej konkurencji wywalczyły medal. Na trzecim miejscu uplasowały się Słowenki (Eva Urevc i Anamarija Lampic). Zawiodły Norweżki (Tiril Udnes Weng i Maiken Caspersen Falla), które zajęły dopiero 6. pozycję.
Autor: PO/dasz / Źródło: eurosport.pl, PAP