Forfang zaimponował w Willingen. Zniszczoł do końca walczył o podium

Akt. 03/02/2024, 18:19 GMT+1

Norweg Johnn Andre Forfang pobił rekord skoczni i w wielkim stylu wygrał zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Willingen. Najlepszy z Polaków był Aleksander Zniszczoł, który zajął ósme miejsce. To najlepsza pozycja naszego skoczka w tym sezonie.

Skok Zniszczoła z 1. serii sobotniego konkursu w Willingen

Piątkowe kwalifikacje z powodzeniem przebrnęło czterech Polaków: Aleksander Zniszczoł (zajął 16. miejsce), Dawid Kubacki (34.), Piotr Żyła (37.) i Kamil Stoch (49.).
W sobotnim konkursie nie wziął udziału przeziębiony Paweł Wąsek.

Polacy ze zmiennym szczęściem

W pierwszej serii zawodów w Willingen wzięło udział 50. zawodników z 16 państw. Pogoda nie była najlepsza, bo padał deszcz. Podmuchy wiatru nie były tak porywiste jak podczas piątkowych kwalifikacji. Wiatr był stabilny i pod narty. Zawodnicy zaczęli rywalizację z 9. belki startowej.
Jako pierwszy z Biało-Czerwonych zaprezentował się Zniszczoł. Nasz zawodnik potwierdził swoją dobrą formę i poleciał aż 145,5 metra. Po swoim ładnym skoku aż uniósł pięść w geście triumfu. Był wyraźnie zadowolony i miał do tego prawo. Jak się później okazało, po pierwszej serii był trzeci!

Żadnych powodów do radości nie miał z kolei Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski skakał w lepszych warunkach, ale wypadł bardzo słabo. Był wolny na rozbiegu, spóźnił skok i wylądował na 120. metrze. Nie miał żadnych szans na awans.

Skok Stocha z 1. serii sobotniego konkursu w Willingen

Uśmiech losu Kubackiego

Swoją próbą nie błysnął również Kubacki. Podobnie jak Stoch był wolny na rozbiegu i spóźniony na progu. Nic dziwnego, że zdołał dolecieć do 130. metra. Co gorsza miał aż 29,2 pkt odjętych za wiatr.

Skok Kubackiego z 1. serii sobotniego konkursu w Willingen

Kubacki po swoim skoku mógł jeszcze łudzić się, że awansuje do serii finałowej. Udało się w niecodziennych okolicznościach. Polak zajął 30. miejsce, ale tylko dlatego, że swój skok kompletnie zawalił ostatni ze skaczących, lider PŚ Austriak Stefan Kraft.

Kraft bez awansu do serii finałowej w Willingen! Sensacyjny skok lidera PŚ

Występy polskich skoczków uzupełnił Żyła. Zawodnik z Wisły spisał się fatalnie. Trafił na złe warunki i w pewnym momencie lotu kompletnie przestał walczyć o odległość. 106,5 metra - to była katastrofa. Żyła skończył zawody na szarym końcu stawki.

"Coś fatalnego". Skok Żyły z 1. serii sobotniego konkursu w Willingen

Zniszczoł walczył o podium

Po pierwszej serii konkursu polscy kibice mimo wszystko mogli być zadowoleni. Wszystko dzięki Zniszczołowi, który zajmował trzecią lokatę. Niespodziewanie prowadził Fin Antti Aalto, który oddał najdłuższy skok - 147,5 metra. Ze Zniszczołem prowadził zaledwie o 3 punkty. Drugi był Norweg Johnn Andre Forfang (punkt straty).

Skok Aalto z 1. serii sobotniego konkursu w Willingen

Wyniki po 1. serii sobotniego konkursu w Willingen
Po pierwszej, sensacyjnej serii, fani mogli liczyć na kolejne emocje. Znacznie lepiej w drugim skoku poszło Kubackiemu. Nasz zawodnik wyraźnie się zmobilizował i tym razem uzyskał 134,5 metra, mając gorsze warunki wietrzne, niż w próbie otwierającej zawody.

Skok Kubackiego z 2. serii sobotniego konkursu w Willingen

Na jeszcze lepszy skok liczył też Zniszczoł. Niestety, tym razem poszło znacznie gorzej. Polak nie miał dobrych warunków i skoczył tylko 130 metrów. Wystarczyło, by zmieścić się w pierwszej dziesiątce, jako pierwszy Biało-Czerwony w tym sezonie. Szansy na podium jednak szkoda.
Zaraz po Zniszczole Forfang huknął 155,5 metra, czym poprawił rekord skoczni i wygrał niezwykle pewnie.

Rekord skoczni! Skok Forfanga z 2. serii sobotniego konkursu w Willingen

Drugie miejsce zajął Japończyk Ryoyu Kobayashi, a trzeci był Norweg Kristoffer Sundal. Zniszczoł ostatecznie zajął bardzo dobrą, ósmą lokatę.
Wyniki sobotniego konkursu w Willingen
W niedzielę o godz. 14.30 rozegrane zostaną kwalifikacje do drugiego konkursu Pucharu Świata w Willingen, który planowo wystartować ma o godz. 16.10. Relacja na żywo w Eurosporcie 1 i Eurosporcie Extra w Playerze.