Popularne dyscypliny
Dyscypliny
Pokaż wszystko

Od dziewięciu do ponad 250 metrów. Znów będą gonić rekord świata

Przemysław Kuwał

Akt. 27/01/2024, 10:57 GMT+1

W tym tygodniu skoczkowie narciarscy rywalizują w mistrzostwach świata w lotach w Bad Mitterndorf. To właśnie loty rozpalają ich wyobraźnię i marzenia o rekordzie świata. W Austrii będzie o niego trudno, ale kolejne przesunięcie granicy ludzkich możliwości nie jest wykluczone. Czy do imponującej listy rekordzistów dopisane zostanie nowe nazwisko?

Rekord skoczni Kamila Stocha w Planicy

W czwartek w Bad Mitterndorf miały odbyć się kwalifikacje do indywidualnego konkursu mistrzostw świata. Miały, bo odwołano je z powodu niesprzyjających warunków, w tym silnego wiatru.
Na loty trzeba było poczekać do piątku. Loty, które rozpaliły wyobraźnię nie tylko kibiców, ale również samych skoczków. Walka o medale to jedno, inną historią jest ściganie się z własnymi rekordami, rekordami krajów, aż w końcu z rekordem świata.
Ten od niemal siedmiu lat należy do Stefana Krafta, który w marcu 2017 roku w Vikersund uzyskał aż 253,5 metra.
Czy ten wynik może przejść do historii już w najbliższy weekend? Choć nie będzie łatwo, to jest to możliwe. Oficjalny rekord obiektu należy do Petera Prevca i wynosi 244 metry. Da się jednak latać dalej, co w nieoficjalnym skoku pokazał inny Słoweniec. Żiga Jelar lądował tam w ubiegłym roku na 247,5 m. A to do rekordu świata już niedaleko.

Od dziewięciu metrów do ponad ćwierć kilometra

A jak barierę najdłuższego lotu na nartach przesuwano na przestrzeni lat? Kiedy padały bariery stu czy dwustu metrów?
Rekordy świata w długości lotu narciarskiego
Pierwszy rekord, jaki zanotowano, należał do Norwega Olafa Rye, który pod koniec listopada 1808 roku skoczył w Eidsbergu dziewięć metrów i 40 centymetrów. 17 kolejnych rekordów należało do jego rodaków, a pierwszym zawodnikiem spoza tego skandynawskiego kraju, który przesunął granicę, był Amerykanin norweskiego pochodzenia Anders Haugen, który w 1911 roku w Ironwood uzyskał 46 metrów i 30 centymetrów.
Pierwszym, który złamał barierę 100 metrów, był w 1936 roku w Planicy Josef Bradl (101,5 m), a 200 metrów po raz pierwszy osiągnął Toni Nieminen (203 m w Planicy w 1994 roku).
W międzyczasie na liście rekordzistów pojawiło się pierwsze polskie nazwisko - Piotra Fijasa, który siedem lat wcześniej, również w Planicy, pofrunął 194 m. Później rekordzistą świata był też Adam Małysz, który w 2003 roku równał osiągnięcie Andreasa Goldbergera (225 m).
Ostatnim rekordem ustanowionym w Planicy był ten Bjorna Einara Romorena (239 m), wszystkie kolejne padały już w Vikersund.

Lista najdłuższych lotów w historii

Nawet jeśli w Bad Mitterndorf rekord świata nie padnie, to jest szansa na skok, który zagości na liście najdłuższych w historii. Dotąd zanotowano dziewięć oficjalnych prób wylądowanych na 250. metrze lub dalej. Autorem jednej z nich jest Kamil Stoch, którego jednak w sobotę na skoczni zabraknie.
Najdłuższe loty w historii

Program zawodów mistrzostw świata w lotach narciarskich:

sobota, 27 stycznia
13.00 - seria próbna
14.00 - trzecia i czwarta seria konkursu indywidualnego
niedziela, 28 stycznia
13.00 - seria próbna
14.00 - konkurs drużynowy

MŚ w lotach w Bad Mitterndorf - skład reprezentacji Polski:

Trener Thomas Thurnbichler zdecydował, że do Austrii na mistrzostwa świata w lotach narciarskich pojedzie pięciu skoczków: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł.
(pqv/twis)
dołącz do Ponad 3 miliony użytkowników w aplikacji
Bądź na bieżąco z najnowszymi newsami, wynikami i sportem na żywo
Pobierz
Udostępnij
Reklama
Reklama