Maria Stenzel zdobyła niesamowity punkt w meczu Polska - Belgia na mistrzostwach Europy

Lukasz Lasia

Akt. 23/08/2023, 13:10 GMT+2

Mecz Polek z Belgijkami (3:0) na siatkarskich mistrzostwach Europy przeszedłby bez większego echa, gdyby nie jedna akcja. Libero kadry Maria Stenzel, której głównym zadaniem jest przyjmowanie zagrywek rywalek, zdobyła punkt.

Stenzel zachwyciła zagraniem

Ta niecodzienna sytuacja wydarzyła się w trzecim secie przy stanie 7:6 dla Polek, które miały problemy przy ataku Silke Van Avermaet. Belgijka przedarła się już przez podwójny blok, ale nasze zawodniczki pokazały, że grają o każdą piłkę.

Rywalki zaskoczone, protest nie pomógł

Agnieszka Korneluk, upadając, podbiła ją na siatkę, potem ofiarnością wykazała się Martyna Łukasik, która zagrała do tytułu. W akcję włączyła się będąca na posterunku Stenzel. Libero Biało-Czerwonych, której głównym zadaniem jest przecież przyjęcie zagrywki, gra w obronie i asekuracja, bez zastanowienia wyskoczyła i przebiła piłkę lobem na drugą stronę w okolicę linii końcowej. Kompletnie zaskoczyła tym Belgijki. Celine Van Gestel robiła, co mogła, by odebrać piłkę, ale zrobiła to niedokładnie.
Po chwili Stenzel wymownie rozłożyła ręce i przyjmowała gratulacje od wyraźnie uradowanych koleżanek. Oliwia Różański aż podniosła ją z wrażenia. Belgijka jeszcze protestowała u sędziego - zawodniczki na pozycji libero nie mogą przebijać piłek, które znajdują się powyżej górnej krawędzi siatki. Zagranie Stenzel było jednak zgodne z przepisami. Sędzia pozostał nieugięty i ósmy punkt powędrował na konto Polek.

W przeszłości zdarzało się, by libero punktowały, ale trudno przypomieć sobie, żeby robiły to atakiem z drugiej linii. Nasze siatkarki nie straciły koncentracji już do samego końca. Trzeciego seta wygrały do 21 i całe spotkanie 3:0, zapewniając sobie awans do 1/8 finału. W czwartek w ostatnim meczu fazy grupowej zmierzą się z Ukrainą.