Japonia - Kanada: wynik meczu i relacja - 1/4 finału Ligi Narodów 2024

Akt. 27/06/2024, 20:14 GMT+2

Siatkarska reprezentacja Japonii jako pierwsza zameldowała się w półfinale Ligi Narodów mężczyzn. Azjaci pokonali w Łodzi Kanadę 3:0 (26:24, 25:18, 26:24) i drugi rok z rzędu powalczą o medale.

Polscy siatkarze w kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich w Paryżu

Starcie czwartej z piątą drużyną fazy interkontynentalnej Ligi Narodów oficjalnie otwierało turniej finałowy. Faworytami meczu byli Azjaci, ale Kanadyjczycy mieli pełne prawo myśleć o niespodziance. Ledwie kilka dni wcześniej, jeszcze w fazie zasadniczej, to oni wygrali bezpośrednie spotkanie 3:2.

Trzy sety, trzy dla Japonii

W czwartek inicjatywa od pierwszych piłek należała do Japończyków, którzy kontrolowali przebieg pierwszego seta. Kanadyjczycy do głosu doszli dopiero w końcówce partii. Po 20. punkcie wyszli nawet na minimalne prowadzenie, a za chwilę odrobili stratę 22:24. W grze na przewagi lepsi byli jednak Japończycy, a różnicę zrobił Yuki Ishikawa, który posłał decydującego asa serwisowego (26:24).

Japonia zagra w półfinale Ligi Narodów (źr. volleyballworld.com)

Przegrana końcówka podziałała na Kanadyjczyków źle. Od początku drugiej partii popełniali błędy techniczne i nie mogli uspokoić gry. Faworyci szybko uciekli na trzy punkty (11:8). W kolejnych minutach ta różnica już tylko rosła. Japończycy wygrywali zdecydowaną większość przedłużonych akcji i finalnie wygrali bardzo pewnie seta 25:18.
Trzecia odsłona była najbardziej wyrównana. Kanadyjczycy unikali wreszcie prostych błędów, a po asie serwisowym wyszli nawet na prowadzenie 10:9. Kiedy dorzucili następnego, zrobiło się 14:12, a Japończycy potrzebowali czasu na żądanie.
Przewagi nie udało się obronić do końcówki seta i ta rozgrywana była punkt za punkt. Przy stanie 23:23 znów o sobie przypomniał Ishikawa, który zanotował spektakularny pojedynczy blok na Arthurze Szwarcu. Azjaci wykorzystali ostatecznie drugą piłkę meczową i wygrali całe spotkanie 3:0 (26:24, 25:18, 26:24).
W półfinale Japonia zagra z lepszą drużyną z pary Słowenia - Argentyna. Jeszcze w czwartek swój ćwierćfinał zagrają Polacy. Ich rywalami o 20.00 będą Brazylijczycy. Wynik meczu i relacja na żywo w eurosport.pl.