Faworyt pokonany. Sensacyjna wygrana siatkarzy Ukrainy

Akt. 02/10/2023, 10:52 GMT+2

Reprezentacja Ukrainy sensacyjnie pokonała Iran 3:0 w meczu drugiego dnia turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk w Paryżu. W innym ze spotkań imprezy w Rio de Janeiro gospodarze dopiero po tie-breaku wygrali z Czechami.

Skrót meczu Polska - Iran na igrzyskach w Tokio

Olimpijskie turnieje kwalifikacyjne rozgrywane są równolegle w trzech grupach. Z każdej z imprez - w Xi'an, Tokio oraz Rio de Janeiro - awans do przyszłorocznych igrzysk w Paryżu uzyskają dwie najlepsze ekipy.

Iran coraz dalej igrzysk

W nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego zakończył się drugi dzień rywalizacji w Brazylii. Trzeba przyznać, że niespodziewanie, bo zdecydowanym faworytem starcia Iranu z Ukrainą była ekipa z Azji.
Uczestnicy dwóch ostatnich igrzysk (2016, 2020) musieli przełknąć jednak gorzką pigułkę, byli słabsi od niemających większych sukcesów na arenie międzynarodowej przeciwników. Przegrali kolejno do 19, 22 oraz 17.
To już druga porażka Irańczyków podczas turnieju. Ich sytuacja jest nieciekawa.

Iran niespodziewanie przegrał z Ukrainą 0:3 (źródło: FIVB)

W innych meczach w Rio gospodarze pokonali Czechy 3:2, Niemcy wygrali z Kubą 3:1, a Włochy z Katarem 3:0. W tabeli prowadzą aktualni mistrzowie świata oraz wicemistrzowie Europy przez drużyną naszych zachodnich sąsiadów.
W Tokio niespodziewanej porażki doznali Japończycy, którzy ulegli Egipcjanom 2:3. Końcowy wynik zaskakuje tym bardziej, że drużyna z Afryki w pierwszych dwóch setach (przegranych) uzbierała łącznie 24 punkty.
Z kompletem oczek liderem jest reprezentacja Stanów Zjednoczonych przed Słowenią. Oba zespoły bez straty seta pokonały odpowiednio Finlandię oraz Turcję. W czwartym spotkaniu Serbia wygrała z Tunezją 3:0.
W Xi'an najwyżej po dwóch seriach gier stoją akcje Biało-Czerwonych i Kanadyjczyków, którzy odnieśli po dwa zwycięstwa. W niedzielę ekipa Nikoli Grbicia uporała się z Bułgarią 3:0, a ekipa spod znaku Klonowego Liścia z wyżej notowaną Argentyną 3:1. Dodatkowo Holandia rozbiła Meksyk 3:0, a Belgia pokonała Chiny 3:1.
Poniedziałek jest dniem przerwy w rywalizacji.