Medal polskich siatkarzy plażowych. To historyczne mistrzostwa świata

Akt. 15/10/2023, 22:10 GMT+2

Siatkarze plażowi Bartosz Łosiak i Michał Bryl w meksykańskiej Tlaxacali pokonali Amerykanów Theo Brunnera i Trevora Crabba 2:0 (21:17, 21:18) w meczu o brązowy medal mistrzostw świata. To pierwsza polska para, która wywalczyła miejsce na podium w historii tej imprezy.

Tokio. Siatkówka plażowa: Kantor i Łosiak przegrali 1. seta meczu z Niemcami

Pierwszy set tylko do połowy rywalizacji był wyrównany. Od stanu 7:7 stroną dominującą byli Biało-Czerwoni, którzy pewnie wygrali 21:17.

Drugą partię Amerykanie, którzy przed mundialem zajmowali dopiero 24. miejsce w światowym rankingu, rozpoczęli od prowadzenia 4:1. Łosiak i Bryl szybko jednak zaczęli prezentować siatkówkę na najwyższym światowym poziomie, co od razu przełożyło się korzystny dla nich wynik 15:12. Reprezentanci USA, również dzięki dobrej zagrywce, nie rezygnowali z walki i doprowadzili do remisu 17:17.

Polska para poprosiła o przerwę na żądanie. Dwa błyskawicznie zdobyte punkty znacznie przybliżyły naszych siatkarzy do medalu. Po kolejnej akcji mieli trzy piłki meczowe. Za pierwszym razem rywale się obronili. Atak Bryla po skosie przypieczętował wygranie seta 21:18 i historyczny sukces.

Michał Bryl (z lewej) i Bartosz Łosiak

To ich największe osiągnięcie

Do tej pory największym wspólnym sukcesem tego polskiego duetu była czwarta pozycja w ubiegłorocznych mistrzostwach Europy i wygrana w prestiżowym turnieju Beach Pro Tour Elite w Hamburgu. Łosiak i Bryl mieli też dobre wspomnienia z Tlaxcali, gdzie półtora roku temu triumfowali w zawodach drugiego poziomu Beach Pro Tour.

W tegorocznych mistrzostwach męskich duetów medale przypadną w udziale wyłącznie ekipom z Europy. W finale Czesi Ondrej Perusic i David Schweiner zmierzą się ze Szwedami Davidem Ahmanem i Jonatanem Hellvigiem.

Zwycięzcy turnieju zdobędą też bezpośrednią kwalifikację dla kraju do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu.
Bartosz Łosiak/Michał Bryl - Theo Brunner/Trevora Crabb 2:0 (21:17, 21:18)