Zaksa Kędzierzyn Koźle siatkarskim misztrem Polski

26/04/2016, 20:25 GMT+2

Takiego obrotu sprawy nikt się nie spodziewał. Zaksa Kędzierzyn Koźle w wielkim finale PlusLigi po raz trzeci ograła Asseco Resovię, tym razem w jej hali, i pewnie sięgnęła po mistrzostwo Polski. To jej pierwszy złoty medal od trzynastu lat.

Kędzierzynianie wyśmienicie spisywali się już w fazie zasadniczej sezonu, przez którą przeszli jak burza. W 26 spotkaniach ponieśli zaledwie trzy porażki - dwukrotnie z Lotosem Trefl Gdańsk i raz ze Skrą Bełchatów. Awans do finału wywalczyli już na trzy kolejki przed końcem rozgrywek.
Pierwsze dwa mecze finału odbyły się w Kędzierzynie. Gospodarze wygrali je gładko, dwukrotnie nie oddając rzeszowianom ani jednego seta. Rezultaty te można było uznać za niespodziankę. Nokaut w hali Podpromie to już sensacja sporego kalibru.

DOMINACJA

We wtorek Kędzierzynianie przespali tylko początek pierwszego seta. Przegrywali, ale potem i tak odrobili straty. Głównie za sprawą dobrej gry byłego gracza Asseco Dawida Konarskiego odskoczyli na cztery punkty (22:18). Przewagę utrzymali do końca.
W drugiej partii dominowała ZAKSA. Dobrze spisywali się m.in. Deroo oraz Francuz Benjamin Toniutti. Zespołowi trenera Andrzeja Kowala coraz trudniej było nawiązać wyrównaną walkę. Nie odwróciły losów seta zmiany i posadzenie na ławce Fabiana Drzyzgi oraz Bartosza Kurka. Skończyło się 25:21 dla gości, m.in. dzięki skutecznym zbiciom Dawida Konarskiego, jeszcze przed rokiem zawodnika Resovii.

Trzeci set także należał do siatkarzy z Kędzierzyna-Koźla, którzy bez trudu rozbili załamanych rzeszowian. 25:13 dla Zaksy.

Kędzierzynianie mistrzostwo Polski zdobyli po raz szósty. Poprzednim razem najlepszą drużyną w polskiej ekstraklasie byli w 2003 r. Z kolei Resovia mistrzostwo kraju wywalczyła siedem razy. Oba zespoły wystąpią w przyszłym sezonie w Lidze Mistrzów
Asseco Resovia Rzeszów - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (23:25, 21:25, 13:25).

Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw): 3-0 dla Zaksy.

Resovia: Bartosz Kurek, Dmytro Paszycki, Fabian Drzyzga, Thomas Jaeschke, Olieg Achrem, Russell Holmes – Damian Wojtaszek (libero) – Dawid Dryja, Dominik Witczak, Lukas Tichacek, Aleksander Śliwka.

ZAKSA: Sam Deroo, Patryk Czarnowski, Dawid Konarski, Benjamin Toniutti, Jurij Gladyr, Kevin Tillie – Paweł Zatorski (libero) – Krzysztof Rejno.
Autor: TG / Źródło: sport.tvn24.pl