Turniej kwalifikacyjny siatkarek do igrzysk w Tokio 2020: Rosja - Korea Południowa 3:2

05/08/2019, 07:56 GMT+2

Polki żałują porażki z Serbkami, która skutkuje brakiem awansu na igrzyska olimpijskie w Tokio, ale co mają powiedzieć siatkarki z Korei Południowej? Od wywalczenia przepustek do Tokio dzieliły je raptem trzy punkty w meczu z Rosjankami. Na koniec cieszyły się jednak rywalki.

Rosjanki i Koreanki rywalizowały w grupie E razem z Kanadyjkami i Meksykankami. Przed ostatnią, trzecią kolejką było jasne, że w grze liczą się tylko dwie pierwsze reprezentacje, które miały na koncie po dwie wygrane. W niedzielę mierzyły się w bezpośrednim starciu o awans na igrzyska. Zwycięzca mógł rezerwować bilety do Tokio.

Z 0:2 na 3:2

Przez blisko trzy sety w Kaliningradzie wydawało się, że będą to Koreanki, które pierwszego seta wygrały 25:21, a drugiego 25:20. W trzecim Azjatki prowadziły już 22:18. Brakowało im trzech punktów. Faworyzowane Rosjanki grały jednak do końca. Opłaciło się. Do końca tej partii nie dały już rywalkom zdobyć żadnego punktu, same zaś zdobyły siedem i wygrały 25:22.
Niesamowity powrót dodał siatkarkom Wadima Pankowa skrzydeł. Efekt? Zwycięstwo w kolejnym secie do 16 i odrobienie strat.
W tie-braku Koreanki walczyły, ale końcówka znów należała do Sbornej, która wygrała 15:11 i cały mecz 3:2. Tym samym sprawdziło się znane siatkarskie powiedzenie, kto nie wygrywa meczu 3:0, przegrywa 2:3.

Bohaterką niedzielnego meczu była Natalia Gonczarowa, która zdobyła 20 punktów. Swoje zrobiła też Irina Fetisowa, która zapisała na swoim koncie osiem skutecznych bloków.

Szczęśliwa siódemka

Oprócz Rosjanek udział w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020 zapewniły już sobie udział reprezentacje siatkarek Stanów Zjednoczonych, Włoch, Brazylii, Chin i Serbii, które wygrały interkontynentalne turnieje kwalifikacyjne. Prawo startu ma także gospodarz - Japonia.
Pozostałych pięciu uczestników wyłonią turnieje kontynentalne - w Afryce, Europie, Azji, Ameryce Południowej oraz w Ameryce Północnej i Środkowej. Rozegrane one zostaną na początku stycznia przyszłego roku.
Autor: lukl / Źródło: eurosport.pl