Polska - USA: wynik i relacja - Liga Narodów siatkarek 2021

18/06/2021, 19:18 GMT+2

Polskie siatkarki dzielnie walczyły z Amerykankami, ale nie potrafiły wygrać choćby jednego seta. W meczu 13. kolejki siatkarskiej Ligi Narodów przegrały 0:3 (27:29, 27:29, 14:25). W sumie to już dziewiąta porażka Biało-Czerwonych w tych rozgrywkach.

Siatkarki Stanów Zjednoczonych już wcześniej, jako pierwszy zespół, zapewniły sobie awans do turnieju finałowego. Wygrały dotychczasowe 13 spotkań i straciły zaledwie trzy sety. Trener Karch Kiraly nie zamierza jednak odpuszczać ostatnich spotkań rundy zasadniczej i przeciwko polskiej drużynie desygnował niemal najsilniejszy skład.
Polki potrafiły jednak postraszyć faworyzowane rywalki. W pierwszych dwóch setach zagrały bardzo dobrze, ale do pełni szczęścia zabrakło… zwycięstwa.

Cztery zmarnowane szanse Polek

Polki zanotowały udany początek, odważnie grały w ataku, unikały niepotrzebnych błędów. Mocną zagrywką odrzuciły rywalki o siatki i prowadziły 4:1. Tę kilkupunktową przewagę utrzymywały niemal do samej końcówki, przeciwniczki zmniejszały dystans, ale potem znów Biało-Czerwone odskakiwały na bezpieczną różnicę.
Przy prowadzeniu Polski 24:23 Magdalena Stysiak przepchała sytuacyjną piłkę na stronę rywalek, ale wideoweryfikacja wychwyciła dotknięcie palcem siatki przez polską zawodniczką. Potem Biało-Czerwone miały jeszcze trzy setbole. Losy seta rozstrzygnęła Micha Hancock, która posłała dwa asy.

Bezskuteczna pogoń w drugim secie

Druga partia miał dość podobny przebieg, tyle, że to liderki Ligi Narodów były częściej na prowadzeniu. Polki nie załamały się pechową porażką w pierwszej partii i starały się dotrzymywać kroku bardziej utytułowanemu przeciwnikowi.
W polskiej ekipie zawodziła Malwina Smarzek-Godek, ale podwójna zmiana i wejście Julii Nowickiej oraz Martyny Czyrniańskiej przyniosła korzyść. Przy prowadzeniu Stanów Zjednoczonych Nawrocki poprosił o czas i tłumaczył swoim siatkarkom, że losy tego seta można jeszcze odwrócić.
Niezawodna Stysiak po skutecznym kontrataku doprowadziła do wyrównania (23:23) i znów rozpoczęła się gra na przewagi. To Amerykanki miały kolejne setbole, ale dopiero piąta próba okazała się skuteczna – Martyna Łukasik nie przedarła się przez blok rywalek.
Biało-Czerwonym sił i woli walki wystarczyło na dwa sety. W kolejnym dominacja Stanów Zjednoczonych nie podlegała już dyskusji. Tylko do pierwszej przerwy technicznej Polki mogły liczyć na odwrócenie losów pojedynku (przegrywały 6:8), ale potem mecz stał się jednostronny. Trener Nawrocki niewiele już mógł wskórać, a wiara w polskiej reprezentacji gasła z każdą kolejną akcją.
Po 13 meczach Polki mają tylko cztery zwycięstwa na koncie i dziewięć porażek. W sobotę zmierzą się z Chinkami, w niedzielę na zakończenie rozgrywek z Rosją.
Polska - USA 0:3 (27:29, 27:29, 14:25)
Polska: Alagierska (7), Stysiak (17), Efimienko-Młotkowska (6), Łukasik (7), Smarzek (8), Wenerska (3), Stenzel (libero), Jagła (libero), Nowicka, Czyrniańska (3), Górecka
USA: Hancock (6), Dixon (6), Thompson (17), Bartsch-Hackley (17), Hill (13), Akinradewo (5), Wong-Orantes (libero)
Autor: Skrz / Źródło: eurosport.pl, PAP