Polska - Niemcy: wynik i relacja z meczu towarzyskiego - siatkówka

24/05/2022, 20:12 GMT+2

Reprezentacja Polski siatkarek w dramatycznych okolicznościach przegrała w Gliwicach w towarzyskim spotkaniu z Niemkami 2:3 (25:19, 25:20, 25:27, 19:25, 14:16). W piątym secie Biało-Czerwone prowadziły już 14:9, ale wypuściły wygraną z rąk. Był to debiut Stefano Lavariniego w roli trenera Polek.

12 stycznia - także w Gliwicach - ogłoszono, że Lavarini zostanie następcą trenera Jacka Nawrockiego (który wcześniej złożył rezygnację).
W inauguracyjnym secie początkowo inicjatywę miały Niemki. Kilka razy prowadziły, ale nie zdołały wypracować sobie przewagi nawet kilku punktów. Zacięta walka trwała tylko do połowy seta, który Biało-Czerwone bez problemy wygrały.

Emocje w tie-breaku

W drugiej odsłonie od początku prowadziły Polki. Rywalki obroniły pierwszą piłkę setową (przy wyniku 24:19), ale w kolejnej akcji dobrym atakiem ze środka popisała się Kamila Witkowska.

Od udanego ataku ze środka Agnieszki Kąkolewskiej rozpoczęła się kolejna partia. Jednak później to rywalki prowadziły 16:12. Gospodynie zdołały odrobić straty, zaś po asie serwisowych Zuzanny Góreckiej wyszły ponownie na prowadzenie (19:18). Set skończył się jednak dopiero po grze na przewagi. Niemki wykorzystały trzecią piłkę setową. Biało-Czerwone nie miały ani jednej okazji do piłki meczowej.

Po czwartym, jednostronnym secie Niemki zdołały doprowadzić do tie-breaka. W nim było 5:5, ale potem Polki odskoczyły na cztery punkty (10:6). Było 14:9, ale nieoczekiwanie rywalki najpierw odrobiły straty (14:14), a potem zdobyły dwa najważniejsze "oczka". Duża była w tym zasługa zagrywającej Leny Stigrot.

W sztabie szkoleniowym środowych rywalek Biało-Czerwonych są osoby dobrze znane polskim kibicom. Trenerem drużyny jest były selekcjoner reprezentacji Polski siatkarzy Vital Heynen, jego asystentem - Paweł Woicki, a statystykiem - Robert Kaźmierczak.

W środę w Nysie po raz kolejny Polki zagrają towarzysko z Niemkami.

Polska - Niemcy 2:3 (25:19, 25:20, 25:27, 19:25, 14:16)

Polska: Katarzyna Wenerska, Aleksandra Gryka, Agnieszka Kąkolewska, Olivia Różański, Zuzanna Górecka, Kamila Witkowska - Maria Stenzel (libero) – Martyna Czyrniańska, Klaudia Alagierska, Alicja Grabka, Anna Stencel, Justyna Łukasik (libero), Monika Fedusio, Weronika Sobiczewska.

Niemcy: Pia Kastner, Hanna Orthmann, Anastasia Cekulaev, Lena Stigrot, Jennifer Janiska, Marie Scholzel - Anna Pogady (libero) - Camila Weitzel, Corina Glaab, Lina Alsmeier.
Autor: dasz/TG / Źródło: PAP, eurosport.pl