Polska - Dominikana: wynik i relacja meczu siatkarek w Sofii – Liga Narodów kobiet 2022

02/07/2022, 13:00 GMT+2

Polskie siatkarki, chcąc pozostać w walce o Final Eight Ligi Narodów, musiały wygrać z Dominikankami. Podopieczne Stefano Lavariniego przegrały jednak w sobotę 2:3 i straciły szansę na awans do najlepszej ósemki.

Po porażkach w Sofii z Włoszkami (1:3) i Chinkami (0:3), polskie zawodniczki w sobotę rywalizowały z reprezentantkami Dominikany. Stawką meczu było przedłużenie marzeń o Final Eight Ligi Narodów.
Po dwóch przegranych w Bułgarii i poprzednich dwóch z rzędu na Filipinach, szanse na awans do turnieju z udziałem ośmiu najlepszych drużyn były iluzoryczne. Bilans 4:6 nie faworyzował Biało-Czerwonych.
Pierwsza partia to walka punkt za punkt oraz świetna końcówka w wykonaniu Polek. Specyficzna zagrywka Agnieszki Kąkolewskiej i podwójne bloki wespół z Martyną Czyrniańską sprawiły, że nasze reprezentantki wygrały 25:20.

Odpowiedź rywalek

Drugi set miał podobny przebieg do pierwszej partii. Polki prowadziły już 24:21 i miały cztery piłki setowe z rzędu. Nie udało się ich wykorzystać. Tak jak kolejnych. Na nic zdała się dobra postawa Olivii Różański. Ostateczny cios zadały rywalki. Jineira Martinez ustrzeliła Weronikę Szlagowską z zagrywki i Dominikanki zwyciężyły 38:36.
Przeciwniczki polskich siatkarek poszły za ciosem i szybko wyszły na prowadzenie 8:5.
Następnie prowadziły aż 16:11, jednak Polki zdobyły trzy punkty z rzędu niwelując przewagę. Na reakcję trenera Marcosa Kwieka nie trzeba było długo czekać. Słowa Brazylijczyka trafiły do zawodniczek i te wróciły do skutecznej gry. Ostatecznie Dominikana wygrała 25:20.
Biało-Czerwone zostawiły przegranego seta za sobą i bardzo skutecznie zaczęły czwartą partię. Aż osiem punktów zdobytych z rzędu, głównie przez Czyrniańską sprawiło, że prowadziły aż 11:3.
Odzyskały wigor reprezentantki Polski i cieszyły się grą. Trener Stefano Lavarini zdecydował się na kilka roszad w składzie, aby wypróbować nowe warianty.
Dobrze funkcjonowała zagrywka i blok, co sprawiło, że Polki miały 12 piłek setowych i wykorzystały drugą, wygrywając do 13.

Decydująca rozgrywka

Niestety dobra postawa w czwartej partii nie przełożyła się na dyspozycję naszych zawodniczek w tie-breaku. Dominikanki spięły się i prowadziły w decydującym secie już 9:2.
Wprowadzona z ławki rezerwowych Zuzanna Górecka dobrze spisała się w bloku i było 9:4. Niestety na niewiele się to zdało, a napędzone Dominikanki domknęły mecz, wygrywając 15:9.
Piąta porażka z rzędu oznacza, że Polki nie mają już szans na awans do turnieju, w którym wystąpi osiem najlepszych zespołów. W ostatnim meczu w niedzielę o godz. 19 Biało-Czerwone zmierzą się z Bułgarkami.
Polska - Dominikana 2:3 (25:20, 36:38, 20:25, 25:13, 9:15)
Autor: fira / Źródło: eurosport.pl