Amerykańska dominacja na mistrzostwach świata. Sześć medali

25/07/2023, 20:33 GMT+2

Sprostali oczekiwaniom, a to jeszcze nie koniec. Sześć medali padło łupem reprezentantów Stanów Zjednoczonych w pięciu wtorkowych finałach mistrzostw świata w Fukuoce. Złote przypadły Katie Ledecky (1500 m stylem dowolnym) i Ryanowi Murphy'emu (100 m stylem grzbietowym).

Katie Ledecky zdobyła złoto na mistrzostwach świata

Murphy (52,22 s) o zaledwie 0,05 s wyprzedził Włocha Thomasa Ceccona. Trzeci był Amerykanin Hunter Armstrong (52,58). Szóste miejsce w tym wyścigu zajął Ksawery Masiuk (52,92).
Ledecky cieszyła się już z 20. w karierze złotego medalu MŚ. Siedmiokrotna mistrzyni olimpijska nie dała rywalkom żadnych szans. Druga Włoszka Simona Quadarella była wolniejsza o ponad 17 s.

Awans i dyskwalifikacja

Dwie Amerykanka stanęły na podium 100 m st. grzbietowym. Druga była Regan Smith, a trzecia Katharine Berkoff. Najlepsza okazała się Australijka Kaylee McKeown.
Amerykański dorobek uzupełnia brąz, który zdobyła Lydia Jacoby na 100 m st. klasycznym.
We wtorek zaprezentowało się jeszcze dwoje Polaków. Krzysztof Chmielewski z czwartym czasem awansował do środowego finału 200 m st. motylkowym. Natomiast w eliminacjach 200 m st. dowolnym zdyskwalifikowana została Laura Bernat.
Na poprzednich mistrzostwach w Budapeszcie Polacy dwukrotnie stawali na podium. Srebrny medal na 50 m st. dowolnym zdobyła Katarzyna Wasick, a brązowy na 50 m st. grzbietowym wywalczył Masiuk.