Mistrzostwa Europy Belgrad 2024: Dominika Sztandera z dwoma złotymi medalami

Akt. 23/06/2024, 20:34 GMT+2

Dominika Sztandera w niedzielę zdobyła złoty medal mistrzostw Europy w pływaniu na 50 metrów stylem klasycznym. Niedługo później dołożyła do tego drugi złoty krążek, w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym. Niedziela była ostatnim dniem imprezy rozgrywanej w Belgradzie.

Sztandera zdobyła srebrny medal w pływaniu na 50 metrów stylem klasycznym na uniwersjadzie w Chengdu

Sztandera miała czas 30,55 s. Druga była Finka Veera Kivirinta - 30,65, a trzecia Szwedka Olivia Klint Ipsa - 30,90.

Sypnęło złotem i srebrem

Zwycięstwo Sztandery okazało się tylko zapowiedzią gradu medali, jaki w niedzielę wieczorem spadł na polskich pływaków. Najpierw po złoto sięgnęła kobieca sztafeta 4x100 m (Adela Piskorska, Dominika Sztandera, Paulina Peda i Kornelia Fiedkiewicz), która uzyskała czas 3.58,71 i wyprzedziła Węgierki oraz Dunki.
Kilka chwil później ze srebra cieszyli się członkowie sztafety mężczyzn na tym samym dystansie. Kasawery Masiuk, Jan Kałusowski, Jakub Majerski i Kamil Sieradzki ulegli tylko Austriakom. Na trzecim miejscu dopłynęli Ukraińcy.

Kolejny medal Masiuka, brąz też na trampolinie

To nie koniec dobrych wiadomości. W niedzielę brąz na 100 m stylem grzbietowym wywalczył Ksawery Masiuk. Polak, z czasem 53,56, musiał uznać wyższość dwóch Greków. Triumfował Apostolos Christou - 52,23, a drugi był Evangelos Makrygiannis - 52,83.
Piąte miejsce zajął Kacper Stokowski - 53,90.
To drugi indywidualny medal Masiuka w Belgradzie. Na 50 m st. grzbietowym wywalczył srebro. Na koncie ma też srebro w sztafecie 4x100 m kraulem.
Z kolei Kacper Lesiak i Andrzej Rzeszutek zostali brązowymi medalistami w skokach synchronicznych z trampoliny 3-metrowej. Zawodnicy Stali Rzeszów uzyskali łączną notę 275,24 i przegrali z Francuzami Julesem Bouyerem oraz Alexidem Jandardem - 404,52, a także Hiszpanami Juanem Pablo Cortesem Zapatą i Nicolasem Garcią Boissierem - 379,08.
W zakończonych w niedzielę mistrzostwach Europy Biało-Czerwoni zdobyli w sumie 18 medali: cztery złote i po siedem srebrnych i brązowych. W tabeli medalowej Polska została sklasyfikowana na 6. miejscu.