Polki zderzyły się z niemieckim murem. Zawstydzająca porażka w mistrzostwach świata

Mariusz Czykier

Akt. 04/12/2023, 22:41 GMT+1

Reprezentantki Polski przegrały 17:33 z Niemkami w ostatnim meczu grupy F w mistrzostwach świata piłkarek ręcznych. Polki awansowały do fazy zasadniczej turnieju z drugiego miejsca w tabeli.

Polska - Iran na MŚ kobiet (źr. Newspix)

Po wygranych meczach z Iranem (35:15) i z Japonią (32:30) Biało-Czerwone czekało najważniejsze i najtrudniejsze zadanie w fazie grupowej mistrzostw świata - starcie z Niemkami. Wprawdzie dwa ostatnie spotkania tych drużyn skończyły się wygranymi poniedziałkowych rywalek Polek, ale te do meczu przystąpiły bez żadnych kompleksów.
Wynik w Herning otworzyły podopieczne Markusa Gaugischa, ale na każde ich trafienie Polki natychmiast skutecznie odpowiadały. Dopiero po 10 minutach gry Niemkom udało się odskoczyć aż na cztery bramki.
Trener Arne Senstad poprosił o czas, po którym zmobilizowane Polki ruszyły do ataku i odrobiły większość strat. Niestety nie na długo.

Bariera nie do przejścia

Po niezłym pierwszym kwadransie coś się w grze Polek zatrzymało. Biało-Czerwonym nawet podczas gry w przewadze nie udawało się przedrzeć przez szczelną obronę rywalek, które błyskawicznie kontratakowały i powiększały bramkowy dorobek. Ten na koniec pierwszej połowy dobił do 19. Polskie piłkarki, którym od pewnego momentu nie wychodziło praktycznie nic, zdołały odpowiedzieć tylko dziesięcioma trafieniami.

Mecz Niemcy - Polska w mistrzostwach świata w piłce ręcznej kobiet

Drugą połowę Biało-Czerwone rozpoczęły od bramki, ale radość trwała krótko. Niemki ponownie ustawiły na kole szczelną zaporę i na to jedno trafienie Polek odpowiedziały aż ośmioma.
Podopieczne Senstada od pewnego momentu sprawiały wrażenie pogodzonych z losem i z drugim miejscem w grupie. Pewne awansu do fazy zasadniczej próbowały już tylko zmniejszyć rozmiar klęski. Brakowało im jednak nie tylko skuteczności, ale również chociaż odrobiny szczęścia, gdy po jednym z rzutów Darii Michalak piłka odbiła się od obu słupków i nie wpadła do bramki. A kilka minut później podobna sytuacja miała miejsce po rzucie Moniki Kobylińskiej.
Jedynym mocnym punktem polskiej drużyny była bramkarka Adrianna Płaczek, której znakomite interwencje zmniejszyły nieco rozmiar porażki. Nie uchroniły jednak Polek od kompromitującego wyniku 17:33, jakim skończył się mecz.

Pewne awansu

Mimo porażki z Niemcami Polska pewnie awansowała do rundy zasadniczej mistrzostw świata. Kolejny mecz Biało-Czerwone rozegrają 7 grudnia z Serbią lub Chile, które we wtorek zagrają o trzecie miejsce w grupie E.
W rozegranym wcześniej drugim meczu w "polskiej" grupie Japonia pokonała Iran 42:10.