Juventus pokonał Udinese w 1. kolejce Serie A

Lukasz Lasia

Akt. 20/08/2023, 23:27 GMT+2

Od przekonującego zwycięstwa nowy sezon Serie A rozpoczęli piłkarze Juventusu. Turyńczycy, z Wojciechem Szczęsnym w składzie, pokonali na wyjeździe Udinese 3:0. Drugi z Polaków Arkadiusz Milik na murawie pojawił się w 77. minucie.

Juventus - FC Nantes w 1/16 finału Ligi Europy

Przed rozpoczętym w ten weekend nowymi rozgrywkami na Juve ciążyła duża presja. W ostatnich miesiącach turyńczycy musieli przyjąć kilka "ciosów" w związku z naruszeniem przepisów finansowych. Najpierw władze Serie A odjęły im 15 punktów za nieprawidłowości przy transferach. Tę decyzję później uchylono, ale ostatecznie odebrano Starej Damie 10 punktów.
Wiązało się to z zajęciem siódmego zamiast czwartego miejsca w ligowej tabeli i brakiem awansu do Ligi Mistrzów. Ekipa Massimiliano Allegriego miała zagrać w decydującej rundzie eliminacji Ligi Konferencji, ale i w tych europejskich rozgrywkach jej zabraknie, bo karę dyskwalifikacji nałożyła na niego UEFA. Właśnie w tym wielu kibiców upatrywało szansę na odzyskanie pierwszego od sezonu 2019/20 mistrzostwa.

Rozmontowali Udisese

Rozgrywki ich sympatycy rozpoczęli z wysokiego C. Losy meczu przesądzili już w pierwszej połowie. Prowadzenie w 2. minucie przyjezdnym dał Federio Chiesa, który popisał się ładnym uderzeniem sprzed pola karnego.
W 19. minucie sędzia odgwizdał rzut karny za zagranie piłki rękę Festy'ego Ebosele, a z jedenastu metrów nie pomylił się Dusan Vlahović. Na tym turyńczycy nie poprzestali. Warto było czekać do trzeciej minuty doliczonej do pierwszej części, by zobaczyć piękną, zespołową akcję, zwieńczoną trafieniem głową z bliska Adriena Rabiota.

W drugiej połowie turyńczycy kontrolowali wynik, a w 80. minucie bramkę zdobył Vlahović. Sędzia nie uznał jednak Serbowi trafienia, słusznie uznając, że zagrywający mu Samuel Iling Junior był na pozycji spalonej w momencie gdy podawał mu wprowadzony trzy minuty wcześniej Milik (za Chiesę).
Polski napastnik nie błyszczał jak Szczęsny, który kilkukrotnie uratował swój Juve przed utratą bramki. Wspaniale pokazał się zwłaszcza w 83. minucie, gdy najpierw świetnie obronił strzał głową Nehuena Pereza, a po chwili dobitkę Lorenzo Lukki.