Manchester United lepszy od Manchesteru City w finale Pucharu Anglii

25/05/2024, 21:28 GMT+2

Manchester United w sobotę pokonał na Wembley w Londynie Manchester City 2:1 w finale Pucharu Anglii, zdobywając to trofeum już po raz 13. w historii. Drużyna prowadzona przez trenera Erika ten Haga zrewanżowała się lokalnym rywalom za porażkę w ubiegłorocznym finale tych rozgrywek.

Manchester United trenował przed spotkaniem z FC Kopenhagą w 4. kolejce Ligi Mistrzów

Oba gole dla Czerwonych Diabłów padły w pierwszej połowie. Argentyńczyk Alejandro Garnacho skorzystał z nieporozumienia między obrońcą rywali Josko Gvardiolem oraz bramkarzem Stefanem Ortegą i skierował piłkę do pustej bramki. Kilka minut później inny 19-latek, Kobbie Mainoo, wykorzystał świetne zagranie Portugalczyka Bruno Fernandesa.
Zespół trenera Josepa Guardioli w drugiej połowie rzucił się do odrabiania strat, ale uzyskał tylko honorowego gola. W końcówce do siatki trafił belgijski rezerwowy Jeremy Doku.
Ekipa United w ten sposób uratowała nieudany dotychczas sezon. W Premier League zajęła ósme miejsce, do tego z ujemnym bilansem bramek, a w Lidze Mistrzów ostatnie miejsce w grupie A.

Historyczny sukces Manchesteru United

Czerwone Diabły zagrały w finale po raz 22., wyprzedzając na czele tej klasyfikacji Arsenal. Z kolei 13. triumf sprawia, że tracą już tylko jedno trofeum do najbardziej utytułowanych Kanonierów. Poprzednio ich kapitan wzniósł puchar w 2016 roku.

Manchester United z Pucharem Anglii 2023/24

Do derbów Manchesteru w finale Pucharu Anglii doszło po raz drugi z rzędu i w historii, co jest wydarzeniem bez precedensu, bo decydujące spotkanie z udziałem tych samych drużyn wcześniej w dwóch kolejnych sezonach miało miejsce w latach 1884-85. Przed rokiem to The Citizens zwyciężyli 2:1.
Piłkarze Guardioli przeszli w tym roku do historii angielskiego futbolu, zdobywając jako pierwsi cztery tytuły mistrzowskie z rzędu, ale nie udało im się powtórzyć dubletu z ubiegłej kampanii. Obywatele po raz 13. dotarli do finału, a w kolekcji mają siedem Pucharów Anglii.
FA Cup to najstarsze rozgrywki piłkarskie na świecie - w tym roku mijają 152 lata od ich pierwszego finału.

Manchester City - Manchester United 1:2 (0:2)

Bramki: Jeremy Doku (87.) - Alejandro Garnacho (30.), Kobbie Mainoo (39.)