Erling Haaland strzelił dwa gole w meczu Manchester City - Leicester City: Premier League

16/04/2023, 08:57 GMT+2

Erling Haaland ani myśli zatrzymywać się w swoim premierowym sezonie w Premier League. Dzięki dwóm golom w meczu z Leicester napastnik Manchesteru City wyrównał kilka niebywałych osiągnięć legend ligi angielskiej. I nie tylko.

Erling Haaland of Manchester City celebrates after scoring their side's third goal during the Premier League match between Manchester City and Leicester City at Etihad Stadium on April 15, 2023

Pierwszy raz na listę strzelców norweski snajper wpisał się w 13. minucie, skutecznie egzekwując rzut karny. Było to jego 31. trafienie w bieżącej kampanii Premier League. 22-latek wyrównał tym samym rekord strzelecki, jeśli chodzi o jeden ligowy sezon, Cristiano Ronaldo i Luisa Suareza. Portugalczyk tyle goli uzyskał w Manchesterze United w sezonie 2007/08, a Urugwajczyk dla Liverpoolu w rozgrywkach 2013/14.
Dwa gole od Shearera i Cole'a
32. bramkę Haaland zdobył w 25. minucie. Otrzymał wówczas prostopadłe podanie między dwójkę obrońców od Kevina De Bruyne i nie dał szans wychodzącemu z bramki Danielowi Iversenowi. W ten sposób powtórzył najlepsze osiągnięcie ikony Liverpoolu Mohameda Salaha z sezonu 2017/18.
Norweska maszyna jest już z Egipcjaninem ex aequo na trzecim miejscu na liście wszech czasów. Większy dorobek strzelecki w jednym sezonie w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii zaliczyli jedynie Alan Shearer oraz Andy Cole. Obaj strzelili po 34 gole odpowiednio dla Blackburn w sezonie 1994/95 i Newcastle - 1993/94.
Guardiola znów to zrobił
Napastnik City po pierwszej połowie stracił szansę na pobicie lub choćby wyrównanie w sobotni wieczór ich wyczynów. Menedżer gospodarzy Pep Guardiola zdecydował się zmienić go w przerwie przy stanie 3:0 (skończyło się wynikiem 3:1).
Kibicom mistrza Anglii z pewnością przypomniała się niedawna sytuacja z rewanżowego meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów z RB Lipsk, w którym Haaland zdobył pięć bramek i chociaż do końca spotkania było jeszcze pół godziny, Hiszpan zdjął go z boiska, nie dając szans na historyczne, jeśli chodzi o jeden mecz w tych rozgrywkach, szóste trafienie.
Na rekordy Shearera i Cole'a młody znakomity snajper będzie mieć jeszcze aż osiem kolejek. Wliczając wszystkie rozgrywki w tym sezonie w 40 meczach Norweg uzbierał już 47 bramek. Tyle samo uzyskał legendarny Brazylijczyk Ronaldo w swoim najlepszym sezonie 1996/97. Z tą różnicą, że R9, który wówczas miał 20 lat, potrzebował na ten dorobek 49 spotkań...