Polki lepsze od Ukrainek

26/09/2023, 20:59 GMT+2

Kolejny mecz i kolejna wygrana kobiecej reprezentacji Polski w Lidze Narodów. Biało-Czerwone pokonały w Gdyni 2:1 Ukrainę po dwóch golach Ewy Pajor.

Ewa Pajor od nowego sezonu będzie zawodniczką WfL Wolfsburg

Polki zaczęły rywalizację w inauguracyjnej edycji LN od wyjazdowej wygranej z Grecją 3:1. Ukraina w Starogardzie Gdańskim przegrała z Serbią 1:2.

To był jej wieczór

Pierwsze we wtorek zaatakowały Ukrainki, ale po paru minutach kontrolę na boisku przejęły biało-czerwone. W 11. minucie Polki cieszyły się już nawet z prowadzenia, ale okazało się, że gol padł jednak ze spalonego.
Potem z dystansu sprawdziła ukraińską bramkarkę Ewelina Kamczyk, a Ewa Pajor spudłowała z pięciu metrów. Nie pomyliła się jednak w 22. minucie, kiedy z bliska trafiła do siatki po podaniu Dominiki Grabowskiej z lewej strony. Szansę na podwyższenie prowadzenia miała Natalia Padilla-Bidas, która przegrała pojedynek z Kateryną Samson.
W przerwie trener zespołu gości Wołodymyr Pjatienko zrobił dwie zmiany, ale to Polki stworzyły więcej groźnych sytuacji. Szczególnie dała się we znaki ukraińskim defensorkom Pajor. Dwa jej strzały obroniła Samson, przy trzecim nie miała nic do powiedzenia. Napastniczka VfL Wolfsburg najwyżej wyskoczyła w polu karnym po długim podaniu Sylwii Matysik.
Ukrainki nie rezygnowały i w 80. minucie zdobyły kontaktową bramkę. Z rzutu wolnego dośrodkowała Anna Petryk, a Ljubow Szmatko głową pokonała Katarzynę Kiedrzynek. W doliczonym czasie czerwoną kartką ukarana została polska obrończyni Małgorzata Grec. Rywalki miały jeszcze rzut wolny sprzed pola karnego, ale nie udało się im doprowadzić do remisu.
W kolejnym meczu LN Polki podejmą 27 października w Tychach Serbię.
Pierwsza w historii edycja Ligi Narodów rozpoczyna jednocześnie kwalifikacje do mistrzostw Europy 2025, które odbędą się w Szwajcarii. Zespoły zostały podzielone na ligę A, B oraz C. W lidze A i B są cztery czterozespołowe grupy, natomiast w lidze C jest pięć grup.
Do turnieju finałowego awansują cztery reprezentacje, które zajmą pierwsze miejsce w grupach w lidze A. Awans do wyższej dywizji gwarantuje wygranie grupy.

Polska - Ukraina 2:1

Bramki: Ewa Pajor (22.), Ewa Pajor (67.) - Ljubow Szmatko (80.)