Sensacja w Szczecinie. Białorusin zatopił Pogoń

25/11/2023, 20:39 GMT+1

Niespodzianka to mało powiedziana. Walcząca o najwyższe cele w lidze Pogoń Szczecin przegrała u siebie ze Stalą Mielec 2:3. Bohaterem spotkania 16. kolejki ekstraklasy był białoruski napastnik gości Ilja Szkurin, autor wszystkich trzech goli dla Stali. W innym spotkaniu Raków zremisował u siebie z Cracovią 1:1.

Raków Częstochowa - Sporting Lizbona w 3. kolejce Ligi Europy (Getty Images)

Mecz w Szczecinie był dla kibiców obu ekip jak przejażdżka kolejką górską. Na koniec tej podróży zwycięska mogła być mimo to tylko jedna drużyna.

Otworzył i zamknął wynik

Wszystko zaczęło się już w szóstej minucie, gdy Szkurin trafił po raz pierwszy po asyście Alvisa Jaunzemsa. Gdy jednak mijało pierwsze pół godziny spotkania, wynik był już zupełnie inny. To Pogoń objęła prowadzenie dzięki bramkom Wahana Biczachcziana i Efthymiosa Koulourisa.
Ostatnie słowo musiało należeć tego dnia do doskonale czującego się na murawie w Szczecinie białoruskiego napastnika. Szkurin jeszcze dwukrotnie, w tym sześć minut przed końcem, zdołał się perfekcyjnie odnaleźć w polu karnym i raz jeszcze o 180 stopni odwrócić losy meczu.
Pogoń przegrała w lidze pierwszy raz od 27 września (0:2 z Legią) i traci coraz więcej punktów do strefy spadkowej. Stal zajmuje w tabeli ósme miejsce.

Raków uratował się po karnym

Wcześniej potknął się inny z wielkich ligi. Broniący tytuł Raków Częstochowa ledwie zremisował u siebie z Cracovią 1:1. Niewiele brakowało, a doszłoby do prawdziwej sensacji, gdyż gospodarze doprowadzili do wyrównania dopiero w 88. minucie po celnym strzale Bartosza Nowaka z rzutu karnego. Cracovia prowadziła od 25. minuty po golu Virgila Ghity.
Pogoń Szczecin - PGE FKS Stal Mielec 2:3 (2:1)
Bramki: 0:1 Ilja Szkurin (6), 1:1 Wahan Biczachczjan (21), 2:1 Efthymis Koulouris (28), 2:2 Ilja Szkurin (54), 2:3 Ilja Szkurin (84-głową).

Pogoń Szczecin: Valentin Cojocaru - Linus Wahlqvist, Benedikt Zech, Mariusz Malec, Leonardo Koutris (80. Leo Borges) - Wahan Biczachczjan (74. Mariusz Fornalczyk), Fredrik Ulvestad (69. Joao Gamboa), Rafał Kurzawa, Alexander Gorgon (80. Luka Zahovic), Kamil Grosicki - Efthymis Koulouris.
Stal Mielec: Mateusz Kochalski - Alvis Jaunzems, Marco Ehmann (58. Piotr Wlazło), Mateusz Matras, Leandro - Krystian Getinger, Maciej Domański, Matthew Guillaumier, Michał Trąbka, Krzysztof Wołkowicz (77. Koki Hinokio) - Ilja Szkurin.
Raków Częstochowa - Cracovia 1:1 (0:1)
Bramki: 0:1 Virgil Ghita (25-głową), 1:1 Bartosz Nowak (88-karny).

Raków Częstochowa: Vladan Kovacevic - Fran Tudor, Bogdan Racovitan, Milan Rundic - Jean Carlos Silva (82. Dawid Drachal), Władysław Koczerhin, Ben Lederman (82. Adnan Kovacevic), Srdjan Plavsic, Marcin Cebula (71. Deian Sorescu), Sonny Kittel (64. Bartosz Nowak) - Ante Crnac (46. Fabian Piasecki).
Cracovia: Sebastian Madejski - Otar Kakabadze (83. Kacper Śmiglewski), Jakub Jugas, Arttu Hoskonen, Andreas Skovgaard (71. Paweł Jaroszyński), Virgil Ghita - Mateusz Bochnak (66. Michał Rakoczy), Takuto Oshima, Jani Atanasov (83. Karol Knap), Patryk Makuch - Benjamin Kallman (83. Cornel Rapa).