Górnik Zabrze uczcił jubileusz efektownym zwycięstwem

15/12/2023, 21:40 GMT+1

Górnik Zabrze nie dał szans Warcie Poznań na otwarcie 19. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Zabrzanie wygrali u siebie 3:0.

Górnik Zabrze - Legia Warszawa w 23. kolejce PKO BP Ekstraklasy (źródło: Newspix)

W piątkowy wieczór gospodarze objęli prowadzenie w 28. minucie. Po dalekim przerzucie Lukasa Podolskiego piłka trafiła do Bogdana Tiru, który, stojąc niedaleko swojego pola karnego, źle ją przyjął. Skorzystał na tym będący niedaleko Daisuke Yokota. Przejął piłkę i, wykorzystując fakt, że za daleko z bramki wyszedł Adrian Lis, strzelił gola.
W pierwszej połowie Warta najbliżej zdobycia bramki była jeszcze przy wyniku 0:0. W 16. minucie groźnie z około 30 metrów uderzył Konrad Matuszewski, ale niecelnie.

Podolski przypieczętował zwycięstwo

Fani Górnika nie musieli długo czekać, aby po rozpoczęciu drugiej połowy cieszyć się z gola. W 47. minucie dobrym, prostopadłym podaniem popisał się Yokota. Piłka trafiła do Adriana Kapralika, który mając przed sobą tylko bramkarza bez problemu go pokonał.
W 63. minucie powinno być 3:0, ale kontry Górnika nie potrafili dobrze skończyć Kapralik ani Kamil Lukoszek.
W 90. minucie ładnie z rzutu wolnego strzelił Lawrence Ennali, ale Lis zdołał odbić piłkę, po czym jeden z obrońców Warty wybił ją na aut. Po jego rozegraniu szybko akcja wróciła w pole karne zespołu ze stolicy Wielkopolski. Piłka trafiła do Podolskiego, który będąc na czystej pozycji nie zmarnował okazji, by przypieczętować zwycięstwo Górnika.
Chociaż Warta nie miała już szans nawet na remis, ruszyła jeszcze do ataku. W piątej minucie doliczonego czasu gry wykonywała rzut wolny z około 20 metrów od bramki Górnika. Groźnie strzelił Jakub Kiełb, ale Daniel Bielica wybił piłkę na róg, po czym sędzia zakończył spotkanie.

Jubileusz Górnika

W 31. minucie mecz został przerwany niemal na osiem minut z powodu odpalenia przez kibiców środków pirotechnicznych. Skutkiem była bardzo ograniczona widoczność na boisku.
Przez meczem w okolicach stadionu, w związku z jubileuszem 75-lecia powstania Górnika, zorganizowano pokaz sztucznych ogni. Odpalono je tuż przez pierwszym gwizdkiem sędziego.

Piłkarze Górnika mieli powody do radości

Górnik Zabrze - Warta Poznań 3:0 (1:0)
Bramki: 1:0 Daisuke Yokota (28.), 2:0 Adrian Kapralik (47.), 3:0 Lukas Podolski (91.).

Górnik Zabrze: Daniel Bielica - Boris Sekulić, Kryspin Szcześniak, Rafał Janicki, Kamil Lukoszek - Daisuke Yokota, Dani Pacheco (60. Szymon Czyż), Lukas Podolski, Damian Rasak (86. Filipe Nascimento), Lawrence Ennali - Adrian Kapralik (86. Sebastian Musiolik).

Warta Poznań: Adrian Lis - Jakub Bartkowski, Dawid Szymonowicz, Bogdan Tiru (70. Stefan Savić), Konrad Matuszewski (60. Jakub Kiełb) - Filip Borowski (60. Dario Vizinger), Maciej Żurawski, Mateusz Kupczak, Miguel Luis (70. Niilo Maenpaa), Tomas Prikryl (79. Dimitris Stavropoulos) - Marton Eppel.