Górnik Zabrze pokonał Puszczę Niepołomice i wskoczył na podium ekstraklasy

17/05/2024, 22:46 GMT+2

Na otwarcie przedostatniej kolejki piłkarze Górnika Zabrze zremisowali z Puszczą Niepołomice 1:1. Drużyna Jana Urbana nie wskoczyła tym samym na ligowe podium, które gwarantuje udział w europejskich pucharach.

Górnik Zabrze - Legia Warszawa w 23. kolejce PKO BP Ekstraklasy (źródło: Newspix)

Jeszcze na początku maja w Zabrzu panowała euforia. Górnik wygrywał mecz za meczem, pokonywał ówczesnego lidera Śląsk i ciągle aktualnego mistrza Raków. Drużyna Jana Urbana niespodziewanie, nieco po cichu włączyła się do walki o europejskie puchary, a nawet tytuł.
Wszystko zmienił blamaż z Cracovią i stracone w doliczonym czasie gry punkty ze Stalą. Mistrzowskie aspiracje trzeba było odłożyć, ale trzecie miejsce i jesień w pucharach wciąż były realne. Ale zwycięstwo z Puszczą było niezbędne.

Gol strzelony w osłabieniu

Piątkowy mecz zaczął się jednak fatalnie. Przed upływem 20 minut z boiska z czerwoną kartką wyleciał Dani Pacheco. Hiszpan był spóźniony i brutalnie zaatakował nogi Wojciecha Hajdy, a decyzja sędziego mogła być tylko jedna.
Zapowiadało się na kłopoty Górnika, ale reakcja piłkarzy była świetna. Lukas Podolski wyprowadził atak, dobrze dograł do Adriana Kapralika, a napastnik wypożyczony ze słowackiej Żiliny trafił w samo okienko bramki Puszczy.
1:0 utrzymało się do przerwy, a wynik ten oznaczał, że Górnik wskoczył na podium wirtualnej tabeli ekstraklasy.

Kapitalny gol

Mecz został przerwany w okolicach 65. minuty. Wszystko przez słabą widoczność spowodowaną odpaleniem rac przez kibiców.
Po powrocie piłkarzy na boisko Puszcza zdołała doprowadzić do wyrównania. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego kapitalnym uderzeniem głową popisał się Jakub Bartosz.
Pod koniec regulaminowego czasu gry za uderzenie łokciem czerwoną kartkę zobaczył zawodnik gości Thiago. Górnik nie zdołał jednak strzelić drugiego gola.
Górnik Zabrze - Puszcza Niepołomice 1:1 (1:0)
Bramki: 1:0 Adrian Kapralik (36), 1:1 Jakub Bartosz (79)