Górnik Zabrze przegrał z Legią Warszawa w spotkaniu 26. kolejki PKO BP Ekstraklasy

Akt. 01/04/2024, 22:40 GMT+2

Piłkarze Legii Warszawa wygrali drugi ligowy mecz z rzędu. W poniedziałkowym starciu PKO BP Ekstraklasy podopieczni Kosty Runjaicia pokonali na wyjeździe Górnik Zabrze 3:1 (1:0). Do prowadzącej Jagiellonii Białystok stołeczni nadal tracą siedem punktów.

Widzew Łódź - Legia Warszawa w 24. kolejce PKO BP Ekstraklasy (źr. Newspix)

Przed spotkaniem trudno było wskazać wyraźnego faworyta. Przed 26. kolejką obie ekipy dzieliły zaledwie dwa punkty w tabeli, a zwycięski zespół mocno przybliżyłby się do strefy europejskich pucharów.

Do trzech razy sztuka

Początek należał do Legii, która już w 3. minucie powinna objąć prowadzenie. W sytuacji sam na sam z bramkarzem znalazł się Ryoya Morishita, ale Japończyk fatalnie spudłował z pięciu metrów.
Przed upływem drugiego kwadransa ponownie świetną szansę mieli goście. Tym razem oko w oko z golkiperem stanął drugi wahadłowy Yuri Ribeiro, lecz strzał Portugalczyka w dobrym stylu obronił Daniel Bielica.
W 42. minucie stołeczni wreszcie dopięli swego. Juergen Elitim popędził lewym skrzydłem, wyłożył piłkę Tomasowi Pekhartowi, a ten uderzeniem do pustej bramki dopełnił formalności.
Dla Czecha było to pierwsze ligowe trafienie od 27 września zeszłego roku, gdy wpisał się na listę strzelców w meczu z Pogonią w Szczecinie (4:3).

Szalony kwadrans w Zabrzu

Po przerwie do odważniejszych ataków ruszyli gospodarze, a w 57. minucie na tablicy wyników powinien być remis. Uderzenie rezerwowego Szymona Czyża instynktownie powstrzymał jednak Dominik Hładun.
Co się odwlecze, to nie uciecze, bo chwilę później sędzia Jarosław Przybył podyktował rzut karny dla Górnika po zagraniu ręką Radovana Pankova. Jedenastkę pewnie wykorzystał Lawrence Ennali i było 1:1.
Odpowiedź Legii była piorunująca. Na strzał z dystansu zdecydował się Josue, jego próbę odbił jeszcze Bielica, ale wobec dobitki Bartosza Kapustki był bezradny. Kapustki, który chwilę wcześniej pojawił się na murawie i dla którego był to pierwszy kontakt z piłką w tym meczu.

Legia Warszawa pokonała Górnik Zabrze

Goście poszli za ciosem w 75. minucie. Tym razem znakomitą indywidualną akcję przeprowadził Marc Gual, Hiszpan efektownie minął dwóch rywali i wyłożył futbolówkę do Josue, który z bliska podwyższył na 3:1.
Więcej goli nie padło.
Dzięki zwycięstwu warszawianie mają 44 punkty i awansowali na piąte miejsce w tabeli. Górnik jest siódmy (39).
Prowadzi Jagiellonia Białystok (51), która w najbliższej kolejce zagra na wyjeździe z Legią (7 kwietnia, 17.30).

Górnik Zabrze - Legia Warszawa 1:3 (0:1)

Bramki: 0:1 Tomas Pekhart (42), 1:1 Lawrence Ennali (61-karny), 1:2 Bartosz Kapustka (68), 1:3 Josue (75).
Żółta kartka - Górnik Zabrze: Lawrence Ennali. Legia Warszawa: Rafał Augustyniak, Radovan Pankov, Steve Kapuadi.
Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów 22 889.
Górnik Zabrze: Daniel Bielica - Dominik Szala, Kryspin Szcześniak, Rafał Janicki, Erik Janza - Adrian Kapralik (86. Sebastian Musiolik), Dani Pacheco (46. Szymon Czyż), Lukas Podolski (72. Paweł Olkowski), Damian Rasak, Lawrence Ennali (81. Kamil Lukoszek) - Soichiro Kozuki (46. Piotr Krawczyk).
Legia Warszawa: Dominik Hładun - Radovan Pankov (90+2. Artur Jędrzejczyk), Rafał Augustyniak, Steve Kapuadi - Ryoya Morishita (90+2. Patryk Kun), Jurgen Celhaka (84. Qendrim Zyba), Josue, Juergen Elitim, Yuri Ribeiro - Tomas Pekhart (67. Bartosz Kapustka), Marc Gual (84. Maciej Rosołek).