Lechia Gdańsk - Cracovia: wynik i relacja z meczu - PKO Ekstraklasa

22/04/2023, 18:30 GMT+2

W pierwszym sobotnim spotkaniu 29. kolejki PKO Ekstraklasy piłkarze Lechii Gdańsk przegrali na własnym stadionie z Cracovią 1:2. Dla gospodarzy była to trzecia porażka z rzędu, a zarazem piąty mecz bez zwycięstwa w lidze.

Lechia Gdańsk jest coraz bliżej spadku z ekstraklasy

W Gdańsku trudno było wskazać wyraźnego faworyta. Obie drużyny nie prezentowały się w ostatnich tygodniach najlepiej, choć w poprzedniej serii gier goście z Krakowa pokonali u siebie Radomiak Radom 3:0, przerywając tym samym passę sześciu spotkań bez wygranej.

Fatalne otwarcie Lechii

W sobotę podopieczni Jacka Zielińskiego poszli za ciosem. Prowadzenie objęli już w ósmej minucie, gdy po centrze Pawła Jaroszyńskiego powietrzny pojedynek z Joelem Abu Hanną wygrał Benjamin Kallman i strzałem głową pokonał Dusana Kuciaka.
Niespełna kwadrans później Fin mógł podwyższyć wynik, ale tym razem słowacki golkiper obronił uderzenie napastnika. Do przerwy było tylko 0:1 i był to najmniejszy wymiar kary wobec fatalnie spisującej się Lechii.
W drugiej połowie gospodarze zaprezentowali się już lepiej, choć z ich przewagi niewiele wynikało. Skuteczniejsza była za to Cracovia, która w 75. minucie strzeliła drugiego gola. Stało się tak wskutek błędu Mario Malocy oraz Michała Nalepy, który na bramkę - drugą tego dnia - zamienił Kallman.
Gdańszczanie odpowiedzieli tuż przed końcem regulaminowego czasu gry za sprawą trafienia Jakuba Bartkowskiego. Biało-Zieloni przerwali tym samym serię 449 minut bez gola w lidze, co nie przełożyło się nawet na remis.
W tabeli Lechia zajmuje przedostatnie, 17. miejsce z dorobkiem 26 oczek. Do bezpiecznej strefy traci pięć punktów. Cracovia jest szósta (41 pkt).
Lechia Gdańsk - Cracovia 1:2 (0:1)
Bramki: Bartkowski (89.) - Kallman (8., 75.).
Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Henrik Castegren, Maciej Gajos. Cracovia Kraków: Jakub Jugas, Michał Rakoczy.
Sędzia: Paweł Malec (Łódź). Widzów 8 003.
Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Henrik Castegren (76. Jakub Kałuziński), Mario Maloca, Joel Abu Hanna (18. Michał Nalepa), Rafał Pietrzak - Bassekou Diabate (46. Jakub Bartkowski), Kristers Tobers (61. Maciej Gajos), Jarosław Kubicki, Flavio Paixao (76. Kevin Friesenbichler), Marco Terrazzino - Łukasz Zwoliński.
Cracovia: Karol Niemczycki - Arttu Hoskonen, Jakub Jugas, Virgil Ghita - Otar Kakabadze, Karol Knap (81. Jewhen Konoplanka), Takuto Oshima, Paweł Jaroszyński (88. Cornel Rapa) - Mateusz Bochnak (55. Patryk Makuch), Benjamin Kallman, Michał Rakoczy.