Europejski finał mistrzostw świata do lat 17

28/11/2023, 16:01 GMT+1

Europejskie drużyny spotkają się w finale rozgrywanych w Indonezji piłkarskich mistrzostw świata do lat 17. Mistrzowie Starego Kontynentu – Niemcy – zmierzą się w nim z wicemistrzami – Francuzami. Trójkolorowi we wtorkowym półfinale pokonali Mali 2:1. Kilka godzin wcześniej Niemcy wyeliminowali w rzutach karnych Argentynę. Mecz o tytuł zaplanowano na sobotę.

Niemcy awansowali do finału mistrzostw świata do lat 17

Bramkę otwarcia w doliczonym czasie pierwszej połowy zdobył Ibrahim Diarra. Defensywa wicemistrzów Europy popełniła wówczas błąd. Piłkę po dośrodkowaniu wybił przed siebie bramkarz Paul Argney, a kapitan Mali dopełnił formalności.

Druga odsłona dla Francuzów

Po zmianie stron Souleymane Sanogo za brutalne zagranie został ukarany czerwoną kartką (55. minuta). Bezpośrednio po wznowieniu gry, po wrzutce w pole karne, głową wyrównał Yvann Titi.
Kilkanaście minut później (69.) pomocnik Trójkolorowych Ismail Bouneb bezbłędnie wykorzystał rzut wolny.
W końcówce spotkania Hamidou Makalou mógł doprowadzić do remisu, ale piłka po jego silnym uderzeniu odbiła się od poprzeczki.
Ismail Bouneb, buteur pour l'équipe de France U17

Niemcy potrzebowali karnych

Kilka godzin wcześniej Niemcy po serii rzutów karnych wygrały z Argentyną 4-2. Mecz rozegrany na stadionie Manahan w Surakarcie dostarczył sporo emocji. Po 90 minutach gry wynik pozostawał nierozstrzygnięty 3:3.
Trzy bramki dla Albiceleste zdobył Agustin Ruberto, w tym jedną w już doliczonym czasie gry. Trafienia dla mistrzów Europy dwukrotnie zapewnił Paris Brunner i raz Max Moerstedt.
W serii rzutów karnych doskonale spisał się niemiecki bramkarz Konstantin Heide, który w dwóch pierwszych seriach wyczuł intencje rywali, broniąc strzały. Jego vis-avis Franco Villalba popisał się tylko jedną udaną interwencją. W piątej kolejce formalności dopełnił Brunner i ekipa miemiecka mogła rozpocząć taniec radości.
Tobias Palacio of Argentina (top) Max Moerstedt of Germany to the header during the FIFA U-17 World Cup semifinal match between Argentina and German
Sobotni finał będzie okazją do rewanżu dla Francji za przegrany z Niemcami, w zeszłym roku, mecz decydujący o tytule mistrza Europy.
Wynik półfinału:
Francja - Mali 2:1 (0:1)
Bramki: dla Francji - Yvann Titi (56), Ismail Bouneb (69); Mali - Ibrahim Diarra (45+4).
Czerwona kartka Souleymane Sanogo (55). Żółte kartki: Francja - Fode Sylla, Joachim Kayi Sanda, Ismail Bouneb. Mali - Issa Traore, Baye Coulibaly. Sędzia: Gustavo Tejera (Urugwaj).