Piłka milimetry za linią. Amerykanki we łzach

06/08/2023, 18:43 GMT+2

Nigdy wcześniej nie pożegnały się z mundialem tak szybko. Czterokrotne mistrzynie świata w piłce nożnej kobiet i obrończynie tytułu, zawodniczki USA przegrały w Melbourne w 1/8 finału ze Szwecją w karnych 4:5.

Z archiwów olimpijskich - Tokio 2020: gol Megan Rapinoe z rzutu rożnego w meczu o brąz

To było hitowe starcie drużyn zajmujących odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce w rankingu FIFA.
Faworytkami meczu były liderki zestawienia, piłkarki z USA, które jednak w podstawowym czasie gry nie zdołały zdobyć bramki, choć momentami miały zdecydowaną przewagę. W ekipie rywalek doskonały mecz rozegrała bramkarka Zecira Musovic, która kilkanaście razy uratowała zespół od straty gola.
Karnego na wagę zwycięstwa strzeliła dla Szwecji Lina Hurtig. O jej uznaniu zadecydowała analiza zapisu wideo, gdyż bramkarka ekipy USA Alyssa Naeher sparowała piłkę na. Po chwili przerwy ustalono, że gol padł prawidłowo.

Łzy Rapinoe na koniec

Wcześniej jedenastki dla Amerykanek nie potrafiła wykorzystać Megan Rapinoe. Gwiazda ekipy USA zaliczyła trudno wytłumaczalne pudło.
Tym spotkaniem zakończyła reprezentacyjną karierę. Po ostatnim gwizdku utytułowana zawodniczka nie ukrywała emocji i płakała wspólnie z koleżankami.
Dla Amerykanek to najgorszy start w historii występów na mundialach. W dwóch ostatnich edycjach zdobywały złoto, a w sumie zwyciężały cztery razy. W imprezie rozgrywanej od 1991 roku zawsze były na podium. W dorobku mają też trzy brązowe i jeden srebrny medal.

Megan Rapinoe

Przewaga USA w zasadniczym czasie gry była tak duża, że Szwedki pierwszy strzał na bramkę rywalek oddały w... 85 minucie. Uderzała Sofia Jakobsson, ale trafiła prosto w ręce Naeher. Mecz sędziowany przez Francuzkę Stephanie Frappart oglądało w Melbourne 27 706 widzów.
W pierwszym niedzielnym spotkaniu Holandia wygrała z RPA 2:0.