Historyczny wyczyn Hiszpanek. Poznamy nowego mistrza świata

Akt. 11/08/2023, 13:18 GMT+2

Piłkarki reprezentacji Hiszpanii po raz pierwszy awansowały do półfinału mundialu. W piątkowym ćwierćfinale pokonały po dogrywce wicemistrzynie świata Holenderki 2:1. Ich rywalem w starciu o finał mistrzostw świata w Nowej Zelandii i Australii będą Szwedki, które w regulaminowym czasie gry wygrały 2:1 z Japonkami. Drugą parę półfinalistek wyłonią sobotnie mecze.

Piłka nożna kobiet. Szwecja-USA. Gol Szwedek na 2:0

Hiszpanki po raz pierwszy w historii awansowały do półfinału. Bohaterką meczu w Wellington była 19-letnia Salma Paralluelo, która strzeliła zwycięskiego gola w 111. minucie.
Zanim doszo do dogrywki, Hiszpanki prowadziły od 81. minuty po rzucie karnym wykorzystanym przez Marionę Caldentey. Holenderki, srebrne medalistki poprzedniego mundialu z 2019 roku, pokazały jednak charakter i wyrównały na początku doliczonego czasu gry po bramce Stefanie van der Gragt.
W półfinale Hiszpanki zagrają ze Szwedkami, które w Auckland wyeliminowały Japonki. Skandynawki prowadziły po trafieniach Amandy Ilestedt (32) i Filippy Angeldal (51). Bramkę kontaktową zdobyła Honoka Hayashi (87), ale na wyrównanie zabrakło czasu.
Szwedki, brązowe medalistki poprzednich MŚ, wyeliminowały w poprzedniej rundzie po rzutach karnych broniące tytułu Amerykanki.

Nowe mistrzynie świata

Odpadnięcie Japonek - najlepszych w 2011 roku - oznacza, że kobiecy futbol będzie miał całkiem nowego mistrza. W grze o tytuł pozostały już bowiem wyłącznie zespoły, które nie triumfowały jeszcze w mundialu. W rozgrywanych od 1991 roku MŚ dotychczas zwyciężyły także ekipy USA - czterokrotnie, Niemiec - dwa razy oraz Norwegii.
W sobotę odbędą się pozostałe mecze ćwierćfinałowe: Australia - Francja oraz Anglia - Kolumbia.