Zacięty finał dla Hiszpanek. Zaważył jeden gol

Mateusz Kalina

Akt. 20/08/2023, 14:43 GMT+2

Hiszpanki mistrzyniami świata! Po zaciętym finale rozegranym w Sydney pokonały reprezentację Anglii 1:0 i po raz pierwszy w historii wygrały mundial. Złotego gola strzeliła Olga Carmona.

Hiszpania - Anglia w finale MŚ kobiet (źr. Imago)

Przed finałem pewne było, że będziemy mieli nowe mistrzynie świata. W przeszłości ani Hiszpanki, ani Angielki nie wygrały mundialu. W 2015 roku reprezentantki Anglii cieszyły się za to z trzeciego miejsca. Teraz zagrały o wyższą stawkę.
Od pierwszej minuty przewagę osiągnęły Hiszpanki. To pod polem karnym drużyny prowadzonej przez Sarinę Wiegman toczyła się gra. Pierwszą groźną sytuację stworzyły jednak Angielki. W 16. minucie techniczny strzał oddała Lauren Hemp. Piłka trafiła w poprzeczkę.
W odpowiedzi z bliska, z ostrego kąta angielską bramkarkę próbowała zaskoczyć Alba Redondo. Mary Earps popisała się dobrym refleksem.

Trafienie Olgi

Earps niewiele mogła zrobić w 29. minucie, gdy płaskim strzałem pokonała ją Olga Carmona. W tej sytuacji zaspała angielska defensywa i Hiszpanki cieszyły się z objęcia prowadzenia w finale.

Olga Carmona strzela na 1:0 dla Hiszpanii

Niewiele brakowało, a w ostatniej akcji pierwszej połowy byłoby 2:0. Po strzale Salmy Paralluelo futbolówka otarła się o słupek bramki Earps.
Ta uratowała swój zespół tuż po przerwie. W dobrym stylu obroniła groźny strzał Mariony Caldentey.
W końcu odgryzły się też Angielki. W 53. minucie w dogodnej sytuacji spudłowała Hemp. Następnie, po drugiej stronie boiska, na strzał z dystansu zdecydowała się Aitana Bonmati. Piłka po tej próbie poszybowała tuż nad poprzeczką.

Karny po długiej analizie

W 65. minucie potrzebny był system VAR. Piłka w polu karnym Anglii dotknęła ręki Keiry Walsh. Po sprawdzeniu sytuacji na monitorze i długiej analizie sędzia Tori Penso wskazała na "wapno". Do piłki podeszła Jennifer Hermoso i... przegrała pojedynek z Earps. Bramkarka idealnie wyczuła intencje Hiszpanki.

Mary Earps broni rzut karny Jennifer Hermoso

To był pozytywny impuls dla reprezentacji Anglii. Kwadrans przed końcem mocny strzał oddała Lauren James, ale Catalina Coll popisała się efektowną paradą.
Mimo 13 doliczonych minut, Angielkom nie udało się doprowadzić choćby do wyrównania. Hiszpanki mogły świętować pierwsze w historii mistrzostwo świata.
W sobotę w meczu o trzecie miejsce Szwecja wygrała 2:0 (1:0) z Australią.
Hiszpania - Anglia 1:0 (1:0)
Bramka: Olga 29'