Eliminacje Euro 2025 kobiet: Megan Campbell zadziwiła świat. "Jak ona może rzucać piłkę tak daleko?"

Mariusz Czykier

15/04/2024, 14:34 GMT+2

Zgromadzeni na stadionie w Dublinie kibice przecierali oczy ze zdumienia, oglądając wrzut z autu w wykonaniu Megan Campbell. 30-letnia obrończyni reprezentacji Irlandii posłała piłkę z linii bocznej na odległość kilkudziesięciu metrów, niemal na pole bramkowe Angielek. Nagranie z tym wyczynem robi furorę w mediach społecznościowych.

Reprezentantki Anglii i Hiszpanii awansowały do finału MŚ kobiet w piłce nożnej (Getty Images)

30-latka dokonała tego wyczynu w 61. minucie meczu Irlandia - Anglia w eliminacjach do przyszłorocznych mistrzostw Europy Kobiet. Campbell chwilę wcześniej weszła na boisko, by wesprzeć swoją drużynę, przegrywającą wówczas 0:2.
Jeszcze trzymając piłkę w rękach dała znać swoim koleżankom z drużyny, by podeszły bliżej angielskiej bramki. Potem wzięła rozbieg i oddała rzut, po którym piłka przeleciała około 40 metrów.
Irlandki nie wykorzystały stałego fragmentu gry, którego wykonanie, z uwagi na odległość od bramki,  porównywane było później do rzutu wolnego lub rożnego.

"Rory Delap byłby dumny"

Rozpowszechniane w mediach społecznościowych nagrania z akcji Campbell szybko zyskiwały popularność.
"Jak, do licha, ona może rzucać piłkę tak daleko?" - dopytywali komentujący. Pojawiły się również liczne porównania do Rory'ego Delapa, byłego piłkarza m.in. Southampton, również reprezentującego Irlandię, słynącego z niezwykle dalekich wrzutów z autu. "Rory Delap byłby dumny" - pisano w komentarzach.
To nie był pierwszy tego typu popis 30-letniej piłkarki, na co dzień grającej w London City Lionesses. Gdy po raz pierwszy zwrócono uwagę na jej niezwykłe umiejętności, tłumaczyła, że to zasługa jej długich ramion i wyjątkowo dużego zakresu ich ruchu.
Mimo dobrej gry Campbell w ostatnich 30 minutach meczu Irlandia przegrała z Anglią 0:2. W tabeli grupy 3 po dwóch porażkach Irlandki zajmują ostatnie, 4. miejsce, za Francją, Anglią i Szwecją.