Napoli z pewną wygraną. Awans stał się faktem

Mariusz Czykier

Akt. 12/12/2023, 23:47 GMT+1

Piłkarze Napoli z Piotrem Zielińskim w składzie wygrali 2:0 ze Sportingiem Braga i przypieczętowali awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów. Portugalski zespół dzięki porażce 2:3 Unionu Berlin z Realem Madryt zagra w fazie pucharowej Ligi Europy.

Napoli - Real Madryt w fazie grupowej Ligi Mistrzów (Getty Images)

"Napoli pozostaje panem własnego losu" - pisały włoskie media przed ostatnim meczem w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Piotr Zieliński i spółka musieliby przegrać z Bragą różnicą co najmniej dwóch bramek, by wypuścić z rąk awans do 1/8 finału.

Uśmiech losu

Goście byli świadomi, że czeka ich trudna przeprawa, dlatego od początku ruszyli do ataku. Nieco ospali w pierwszych minutach piłkarze Napoli zdawali się zaskoczeni tak wysokim pressingiem, ale nieoczekiwanie los uśmiechnął się właśnie do nich.
Przy jednej z pierwszych wycieczek pod bramkę Matheusa dośrodkowana przez Matteo Politano piłka zaplątała się w nogi Serdara Saatciego i poleciała w światło bramki. Matheus próbował jeszcze ratować sytuację, ale elektroniczny system nie pozostawił miejsca na wątpliwości - piłka przekroczyła całym obwodem linię bramkową. Napoli było na prowadzeniu.
Poprzeczka dla portugalskiego zespołu powędrowała wyżej. Teraz musieli strzelić aż trzy gole i żadnego nie stracić, by cieszyć się z awansu do fazy pucharowej. Ale gospodarze postanowili szczęściu pomóc i również ruszyli do ataku. W efekcie mecz nabrał rumieńców, a piłka wędrowała z jednego pola karnego na drugie.

Pierwsze trafienie Osimhena

W 33. minucie trafiła pod nogi Natana, który wyprzedził obrońców i wyciągnął z linii bramkowej Matheusa. Dośrodkował do Victora Osimhena, a Nigeryjczyk - również z niewielką pomocą szczęścia - zagraniem piętą przerzucił piłkę nad bramkarzem, zdobywając swojego pierwszego gola w Lidze Mistrzów. Stadion Diego Armando Maradony odetchnął z ulgą.

Victor Osimhen strzelił gola na 2:0 w meczu Napoli z Bragą w Lidze Mistrzów

Mimo bezpiecznej przewagi Napoli nie zamierzało cofać się na własną połowę. Od razu po przerwie ruszyło do ataku.
Nie rezygnowali również goście, którzy raz po raz konstruowali groźne akcje i próbowali ostrzeliwać bramkę Alexa Mereta. Bez skutku.

Radość z awansu

Po godzinie gry boisko opuścił Zieliński, niezbyt widoczny w całym spotkaniu. Z boiska zszedł również Politano, a zasilone nowymi siłami Napoli ponownie ruszyło na bramkę Matheusa. Niewiele brakowało, by Zambo Anguissa wbił ostatni gwóźdź do trumny Sportingu, ale w stuprocentowej sytuacji trafił w bramkarza.
W ostatnim kwadransie piłkarze spod Wezuwiusza nieco zwolnili i zaczęli bardziej szanować piłkę i swoje siły. Wysiłki gości wciąż nie przynosiły efektu, pewne awansu do fazy pucharowej Napoli odliczało już minuty do zakończenia meczu. Gdy wybrzmiał ostatni gwizdek, stadion Maradony oszalał z radości.
W trwającym w tym samym czasie meczu w Berlinie tamtejszy Union uległ Realowi Madryt 2:3. Ten rezultat zapewnił Sportingowi Braga awans do fazy play-off Ligi Europy.
Po wtorkowych starciach awans do 1/8 finału, oprócz Napoli, uzyskała FC Kopenhaga Kamila Grabary.
Wcześniej grę na wiosnę w LM zapewniły sobie: Bayern, Arsenal, PSV Eindhoven, Real Madryt, Real Sociedad, Inter Mediolan, Atletico Madryt, Lazio, Borussia Dortmund, Manchester City, RB Lipsk oraz FC Barcelona.
Dwóch ostatnich szczęśliwców poznamy w środę.
SSC Napoli - Sporting Braga 2:0
Bramka: Saatci (9.), Osimhen (33.)