Rezerwowy Joselu bohaterem rewanżu w 1/2 finału Ligi Mistrzów. Dublet w ostatnich minutach

Jacek Cychol

09/05/2024, 06:23 GMT+2

Naszpikowany gwiazdami półfinał Ligi Mistrzów pomiędzy Realem i Bayernem w Madrycie miał wyjątkowego bohatera. Joselu przed sezonem przybył na Estadio Santiago Bernabeu jako uzupełnienie składu, a w środę znalazł się na ustach całego świata. Dublet 34-latka w ostatnich minutach całkowicie odmienił losy dwumeczu.

Real Madryt trenował przed meczem z Bayernem Monachium w pierwszym półfinale LM

Bayern prowadził w Madrycie od 68. minuty, kiedy kapitalną akcją popisał się Alphonso Davies. Trener Carlo Ancelotti od razu zwrócił się wtedy w stronę ławki rezerwowych, ale najważniejszej zmiany dokonał dopiero w końcówce spotkania.
Joselu wszedł za Federico Valverde niespełna dziesięć minut przed upływem podstawowego czasu gry i szybko odcisnął swoje piętno na wyniku. Najpierw wykorzystał ogromny błąd Manuela Neuera, który wypuścił piłkę z rąk po strzale Viniciusa Juniora i dobił ją do siatki.
Chwilę później hiszpański napastnik, pozyskany latem ze zdegradowanego Espanyolu, po raz drugi idealnie odnalazł się tuż przed bramką, wykorzystując dośrodkowanie Antonio Ruedigera.
Joselu dał Realowi Madryt finał Ligi Mistrzów

As z rękawa Ancelottiego

Przed tym meczem Joselu miał na swoim koncie łącznie trzy trafienia w Lidze Mistrzów, wszystkie z końcówki fazy grupowej, gdy Real był już spokojny o awans.
Te środowe miały oczywiście zupełnie inny ciężar gatunkowy. Wystarczy spojrzeć, czego dokonał na boisku po wejściu w 81. minucie przy wyniku 0:1. Dwukrotnie miał piłkę w polu karnym Bayernu, oddał dwa strzały i dwa razy przechytrzył Neuera, który wcześniej wydawał się nie do pokonania w tym spotkaniu.
Jak podał serwis statystyczny Opta, 34-letni Joselu został najstarszym zmiennikiem w historii Ligi Mistrzów, który popisał się dubletem w fazie pucharowej. I to w jakich okolicznościach.
Warto przypomnieć, że blisko 25 lat temu Bayern przeżył podobny dramat w finale tych rozgrywek. W 1999 roku na Camp Nou Bawarczycy prowadzili z Manchesterem United nawet do końca podstawowego czasu gry, ale w doliczonym losy meczu odmienili rezerwowi Teddy Sheringham i Ole Gunnar Solskjaer.