Kontrowersja w Madrycie. Vinicius Junior dusił Williego Orbana, czerwonej kartki nie zobaczył

Lukasz Lasia

Akt. 07/03/2024, 08:31 GMT+1

Piłkarze Realu Madryt niesamowicie męczyli się z RB Lipsk w rewanżowym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów. Do ćwierćfinału awansowali, ale zdaniem wielu ekspertów przez większość drugiej połowy Królewscy powinni grać w dziesięciu. Sędzia oszczędził jednak Viniciusa Juniora za bezpardonowy atak na rywala.

RB Lipsk - Real Madryt w 1/8 finału Ligi Mistrzów 2023/24

Sytuacja, która wzbudziła wiele kontrowersji, miała miejsce na środku boiska dokładnie w 54. minucie środowego meczu. Vinicius agresywnie zaatakował będącego wówczas przy piłce Orbana. Obrońca RB Lipsk wylądował na murawie, ale szybko się z niej podniósł. Wtedy ruszył do niego rozzłoszczony brazylijski skrzydłowy Realu. Chwycił Węgra za szyję i powalił na ziemię.
Sędziujący spotkanie Davide Massa natychmiast pokazał graczowi Królewskich żółtą kartkę. Zdaniem wielu tylko żółtą.

Niemcy i Hiszpanie zgodni

"Skandal z duszeniem. Vinicus chwyta Williego Orbana za szyję duszącym uściskiem. To wyraźny atak! Massa nie decyduje się jednak na wyrzucenie go z boiska"- relacjonował "Bild".

"Bild" pisze o skandalu

Węgierski obrońca grzmiał po meczu: - Sędziowie nie mają odwagi, by karać takich zawodników. On złapał moją szyję obiema rękami. To brak szacunku.
Na decyzję włoskiego arbitra ironicznie zareagował klub z Lipska w mediach społecznościowych. "Vinicius w niesportowy sposób obiema rękami chwyta Orbana za szyję. Sędzia karze go jedynie żółtą kartką… Ciekawe" - napisano w relacji meczu na platformie X. Dodano też śmiejącą się emotikonę.
Również w Hiszpanii nie mają wątpliwości, że arbiter podjął błędną decyzję. - Vinicius mógł zostać wyrzucony z boiska, zwłaszcza że drugie przewinienie skierowane jest na szyję, a nie klatkę piersiową. Sędzia pomógł Realowi. Zespół z Madrytu powinien grać w dziesięciu - uważa Iturralde Gonzalez, były hiszpański sędzia międzynarodowy, który analizuje decyzje arbitrów w dzienniku "AS".
- To, co zrobił Vinicius, nie ma żadnego uzasadnienia. W tych rozgrywkach i w tej koszulce takie zachowanie jest niedopuszczalne. Nie mógł nic zrobić w pierwszej połowie, czuł się bezradny i eksplodował - stwierdził były napastnik Królewskich Predrag Mijatović.

"Najpierw przemoc, później gol"

23-letni Brazylijczyk nie tylko został na murawie, ale też niedługo potem - w 65. minucie - dał prowadzenie Realowi, na które z przebiegu meczu raczej nie zasługiwał. "Najpierw przemoc, później gol" - skwitował niemiecki tabloid.
Trzy minut później Orban zdobył bramkę na 1:1. W końcówce spotkania gracze z Lipska mogli doprowadzić do dogrywki, ale po strzale Daniego Olmo piłka trafił w poprzeczkę. Wynik już nie uległ zmianie.
Rywala w ćwierćfinale zespół Carlo Ancelottiego pozna 15 marca.