Liga Mistrzów. Borussia Dortmund - Real Madryt. Królewscy dominatorem rozgrywek, Carlo Ancelotti rekordzistą

01/06/2024, 23:33 GMT+2

Real Madryt został triumfatorem Ligi Mistrzów w sezonie 2023/2024. Hiszpański zespół po raz kolejny zapisał się złotymi zgłoskami w historii tych rozgrywek, podobnie jak jego włoski trener Carlo Ancelotti.

Mecz Borussia Dortmund - Real Madryt w finale Ligi Mistrzów

Sobotni finał długo nie układał się po myśli Królewskich. Ekipa z Madrytu zagrała jednak koncertową drugą połowę, a po golach Daniego Carvajala i Viniciusa Juniora triumfowała 2:0.

Historyczne rezultaty

Dla Realu było to już 15. zwycięstwo w najbardziej prestiżowych rozgrywkach w Europie. Klub ten pod względem liczby tytułów jest wyraźnym rekordzistą. Drugi w klasyfikacji wszech czasów AC Milan ma takich wygranych zdecydowanie mniej, bo siedem.
Rekordzistą w innej kategorii jest z kolei szkoleniowiec madrytczyków, czyli Ancelotti.
Włoch szósty raz doprowadził swoją drużynę do finału Ligi Mistrzów, czyli o dwa razy więcej od Pepa Guardioli, Juergena Kloppa, Marcelo Lippiego czy Alexa Fergusona.
Co warte podkreślenia, jego skuteczność w decydujących meczach jest wręcz fantastyczna. Trener, który 10 czerwca skończy 65 lat, z sześciu takich potyczek wygrał aż pięć - dwie z Milanem i trzy z Realem.
Jedynej porażki doznał jako opiekun Rossoneri w pamiętnym finale w 2005 roku w Stambule. Wówczas jego zespół do przerwy prowadził z Liverpoolem z Jerzym Dudkiem w bramce 3:0, by ostatecznie przegrać po serii rzutów karnych.