Popularne dyscypliny
Dyscypliny
Pokaż wszystko

Liga Mistrzów 2024/2025. Nowy format. Zasady i najważniejsze zmiany

Eurosport
📝Eurosport

Akt. 05/03/2024, 08:17 GMT+1

W poniedziałek UEFA podała szczegóły wprowadzenia nowego formatu Ligi Mistrzów od sezonu 2024/25. Zrezygnowano z fazy grupowej, w pierwszej części rozgrywek każdy z uczestników zagra też więcej spotkań.

Manchester City - Inter Mediolan w finale Ligi Mistrzów 2022/23

To zmiany, których wprowadzenie ogłoszono już jakiś czas temu. "Wkrótce nastąpi nowa era w europejskiej piłce klubowej" - zapowiedziała w poniedziałek UEFA, przedstawiając najważniejsze zasady, między innymi w specjalnym nagraniu.

Nowy format Ligi Mistrzów w sezonie 2023/2034: zasady

Od sezonu 2024/25 w fazie głównej Ligi Mistrzów wystąpi 36 drużyn, czyli o cztery więcej niż dotychczas.
Drugą najważniejszą zmianą będzie brak podziału na grupy. Wcześniej rywalizowano w ośmiu czterozespołowych grupach. Awans do pazy pucharowej (1/8 finału) uzyskiwały po dwa najlepsze. Nowy format przewiduje 36 zespołów grających w jednej lidze, gdzie dla wszystkich drużyn będzie jedna tabela.
W fazie zasadniczej każdą ekipę czekać będzie osiem spotkań z ośmioma różnymi rywalami. Do tej pory zespoły miały do rozegrania po sześć konfrontacji grupowych, w systemie mecz i rewanż. W nowym formacie rozgrywek każda z drużyn zaliczy po cztery spotkania u siebie i na wyjeździe.
Aby wyłonić przeciwników, drużyny zostaną początkowo przyporządkowane do czterech pul rozstawienia. Każda drużyna zostanie następnie wylosowana do gry z dwoma przeciwnikami z każdej z tych pul, rozgrywając jeden mecz z drużyną z każdej puli u siebie i jeden na wyjeździe.
Mecze tej fazy będą rozgrywane od września do stycznia. Przez większość kolejek we wtorki i w środy. Jedna seria będzie obejmowała wtorek, środę i czwartek (w tym tygodniu nie będą rozgrywane mecze innych rozgrywek pucharowych - Ligi Europy i ligi Konferencji Europy). Ostatnia tego samego dnia, wszystkie spotkania rozpoczną sie o tej samej porze.

Baraże, potem mecze 1/8 finału

Osiem najlepszych drużyn fazy głównej zakwalifikuje się bezpośrednio do 1/8 finału, a zespoły z miejsc 9-24 zagrają w dwumeczach barażowych (coś w rodzaju 1/16 finału). Ich zwycięzcy dołączą w 1/8 finału do ośmiu najlepszych drużyn fazy głównej.
Następnie zwycięzcy będą walczyć zgodnie z poprzednimi zasadami - w ćwierćfinałach, półfinałach i wielkim finale.
Zespoły, które w fazie zasadniczej uplasują się od 25. miejsca w dół, zakończą swoją grę w europejskich pucharach. Przegrani fazy 1/8 finału zagrają w fazie pucharowej Ligi Europy.

Liga Mistrzów w nowym formacie. Kto dostanie dodatkowe miejsca?

Wobec zwiększenia Ligi Mistrzów z 32 do 36 drużyn Komitet Wykonawczy UEFA podjął decyzję w sprawie rozdzielenia czterech dodatkowych miejsc.
Ustalono, że jedno z nich otrzyma klub, który zajął trzecie miejsce w mistrzostwach kraju, plasującego się na piątej pozycji w narodowym rankingu UEFA ("UEFA national association ranking"). Dla przykładu - gdyby ta zasada obowiązywała obecnie, skorzystałaby na tym piąta w rankingu Francja.
Dwa miejsca zostaną przyznane federacjom z najlepszymi wynikami swoich klubów za poprzedni sezon (łączna liczba zdobytych punktów podzielona przez liczbę uczestniczących klubów). Te dwie federacje wywalczą po jednym miejscu dla klubu, który uplasował się w swojej lidze za drużynami na lokatach dających prawo gry w Lidze Mistrzów.
Ostatnie miejsce w Champions League - co jest ważne m.in. dla Polski - zostanie przyznane dodatkowemu mistrzowi kraju z tzw. ścieżki mistrzowskiej. Dotychczas z tej ścieżki, na której rywalizuje m.in. najlepszy zespół polskiej ekstraklasy, do elitarnych rozgrywek kwalifikowały się tylko cztery ekipy. Od edycji 2024/25 będzie ich pięć.
Liga Europy i Liga Konferencji również będą miały 36 drużyn w fazie zasadniczej (bez podziału na grupy).
(dasz/TG)
dołącz do Ponad 3 miliony użytkowników w aplikacji
Bądź na bieżąco z najnowszymi newsami, wynikami i sportem na żywo
Pobierz
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama