Legia sprostała presji i pokonała Holendrów. Przygoda z Ligą Konferencji trwa

Piotr Onami

Akt. 14/12/2023, 21:22 GMT+1

To nie był piękny mecz, ale najważniejszy jest wynik, a ten zapewnia Legii Warszawa grę w 1/16 finału Ligi Konferencji. Zespół Kosty Runjaica pokonał przy Łazienkowskiej AZ Alkmaar 2:0 i zajął drugie miejsce w grupie E. Goście od 53. minuty grali w osłabieniu.

Mecz Legia Warszawa - AZ Alkmaar w Lidze Konferencji

Przed czwartkowym meczem było jasne, że Legia musi wygrać lub zremisować, by kontynuować przygodę w europejskich pucharach.
Choć w Holandii działaczy i piłkarzy spotkały po meczu nieprzyjemności ze strony ochroniarzy i policjantów, a Josue i Radovan Pankov trafili nawet do aresztu, to trener Kosta Runjaic zapewniał, że tamte wydarzenia "nie będą mieć wpływu" na rewanż.
- Możemy odpowiedzieć w najlepszy sposób na boisku – podkreślał.

Poturbowany właściciel Legii po meczu z AZ Alkmaar (TVN24)

Magia Josue

Spotkanie rozpoczęło się z kilkuminutowym opóźnieniem. Wszystko z powodu rac odpalonych przez kibiców Legii, co znacznie utrudniało widoczności. Nie zmienia to faktu, że doping fanów długo był najjaśniejszym punktem pierwszej połowy, albowiem na murawie nie działo się zbyt wiele.
Obie drużyny grały chaotycznie, nie były w stanie wymienić kilku podań. Wyglądało to tak, jakby stawka meczu sparaliżowała piłkarzy Legii i AZ, gdyż podbramkowych sytuacji było jak na lekarstwo, o celnych strzałach nie wspominając.
Wszystko zmieniło się w 34. minucie. Paweł Wszołek zdołał utrzymać piłkę w polu karnym i podał do Josue, który popisał się kapitalną wrzutką na dalszy słupek, gdzie nabiegał Yuri Ribeiro. Portugalczyk mocnym uderzeniem głową nie dał szans bramkarzowi Alkmaar.
Do przerwy nic się nie zmieniło. Legia grała nieefektownie, ale broniła się wynikiem.

Yuri Ribeiro strzelił gola dla Legii

Czerwona kartka i gol

Wkrótce po zmianie stron warszawski zespół mógł się cieszyć z innego powodu. Za ostry faul wślizgiem czerwoną kartkę otrzymał kapitan AZ Bruno Martins Indi. Oznaczało to, że goście musieli radzić sobie w osłabieniu od 53. minuty. Doprowadzenie choćby do remisu wydawało się niezwykle trudnym zadaniem.
Od tego momentu Legia spokojnie konstruowała akcje. Dwie niezłe okazje miał Ernest Muci, ale w pierwszej sytuacji piłka niefortunnie trafiła go w piętę, a w kolejnej uderzył za lekko i czytelnie.
Na 2:0 podwyższył w 81. minucie Blaz Kramer, ponownie po świetnym dośrodkowaniu Josue. W tym momencie było już po meczu.
Tym samym Legia awansowała do 1/16 finału Ligi Konferencji. Zagra tam z jednym z zespołów, który zajmie trzecie miejsce w grupie Ligi Europy. Losowanie par zaplanowane jest na poniedziałek (18 grudnia) i rozpocznie się o godzinie 14:00.