Legia na pucharową wiosnę musi jeszcze poczekać

30/11/2023, 21:04 GMT+1

Dalsza piękna przygoda piłkarzy Legii Warszawa znów zależy przede wszystkim od nich samych. Na stołeczny klub w grupie Ligi Konferencji naciska AZ Alkmaar, które pokonało Zrinjski Mostar 1:0.

Mecz Legia Warszawa - HŠK Zrinjski (Newspix)

Sytuacja ekipy z Łazienkowskiej przed piątą serią gier w rozgrywkach trzeciej europejskiej kategorii była jasna - każdy punkt zdobyty w najbliższych dwóch meczach dawał jej miejsce premiowane grą w Europie w pierwszej połowie 2024 roku. Mogła jednak też do kolejnej fazy wejść trochę tylnymi drzwiami, dzięki korzystnemu układowi innych spotkań.

Znajoma, źle kojarzona twarz

Przede wszystkim, mając dziewięć punktów, nie była już w żadnym stopniu zagrożona ze strony ekipy z Mostaru (trzy pkt). Ta, nawet gdyby sześciopunktowy dystans na ostatniej prostej odrobiła, nie miała szans wyprzedzić polskiego zespołu ze względu na gorszy bilans meczów bezpośrednich.
Szkopuł tkwił w sytuacji AZ. Holenderska ekipa, choć również mająca zaledwie jedną wygraną przy trzech porażkach, mogła jeszcze Legię na ostatniej prostej wyprzedzić. Wszystko dzięki październikowemu zwycięstwu u siebie nad warszawianami 1:0.
Dlatego też kibice i piłkarze z ulicy Łazienkowskiej w czwartkowy wieczór, jeszcze przed emocjami rozpoczynającego się o 21:00 wyjazdowego starcia z Aston Villą (również dziewięć pkt), bardzo liczyli na piłkarzy z Bośni i Hercegowiny.
Przeliczyli się. Ekipa z Alkmaar wyraźnie naciskała i przeważała od samego początku. Do przerwy stworzyła dziesięć okazji bramkowych przy ani jednej przyjezdnych z Mostaru. Po pierwszej połowie mimo to w Holandii bramek brakowało - miejscowi byli bardzo nieskuteczni.
Swoje zrobili jednak w kolejnej części gry, a zwycięstwo 1:0 i tak ważne przy obecnym układzie sił trzy punkty zapewnił im z rzutu karnego w 59. minucie Vangelis Pavlidis. Tak, ten sam, który zdobył jedyną bramkę, gdy AZ podejmowało Legię. Ta na pewną wiosnę w pucharach musi więc jeszcze poczekać.
Aby być pewnym gry, wystarczy w Birmingham choćby zremisować. Remis premiuje też Aston Villę...
Początek spotkania na Villa Park o 21:00. CZYTAJ RELACJĘ LIVE W EUROSPORT.PL.

AZ Alkmaar - Zrinjski Mostar 1:0

Bramka: Vangelis Pavlidis (59. karny)