Euro 2024: Grupowi rywale Polaków sprawdzali swoje siły. Wyniki meczów Francji, Austrii i Holandii

27/03/2024, 09:16 GMT+1

Gdy Polacy walczyli jeszcze w Cardiff z Walią o awans do mistrzostw Europy, drużyny pewne już występów w Euro rozgrywały mecze towarzyskie. Byli wśród nich również przyszli rywale Biało-Czerwonych w grupie D. Francja i Austria swoje sprawdziany zakończyły zwycięstwami. Przegrali za to Holendrzy, którzy ulegli gospodarzom Euro 2024 Niemcom.

Mecz Walia - Polska w eliminacjach Euro 2024

We Frankfurcie pierwsi gola zdobyli Oranje - już w czwartej minucie do siatki trafił Joey Veerman. Siedem minut później wyrównał Maximilian Mittelstaedt. Wynik 1:1 utrzymywał się do 85. minuty, kiedy rezultat ustalił Niclas Fuellkrug.
Po okresie słabych wyników gospodarze ME w końcu wysłali swoim kibicom pozytywne sygnały. W sobotę pokonali także inną uznaną markę w Europie - Francję 2:0.

Grupowi rywale Biało-Czerwonych Holendrzy przegrali 1:2 z Niemcami

Rehabilitacja Francji

Trójkolorowi zrehabilitowali się za tę porażkę w meczu z Chile, choć przegrywali 0:1 po golu Marcelino Nuneza. Jednak trafienia Youssoufa Fofany, Randala Kolo Muaniego i Oliviera Girouda dały im dwubramkowe prowadzenie. W końcówce goście zdołali zmniejszyć rozmiary porażki - na listę strzelców wpisał się Dario Osorio - i mecz zakończył się wynikiem 3:2.
Giroud ma już 57 bramek w drużynie narodowej i śrubuje krajowy rekord.

Oliver Giroud strzelił w meczu z Chile 57. gola dla reprezentacji Francji

W grupie D mistrzostw Europy wystąpi także Austria, która we wtorek w Wiedniu rozbiła 6:1 innego uczestnika turnieju finałowego w Niemczech - Turcję. Hat-trickiem popisał się Michael Gregoritsch.

Michael Gregoritsch popisał się hat-trickiem w towarzyskim meczu Austria - Turcja

Hit w Madrycie

Ciekawie było na Santiago Bernabeu w Madrycie, gdzie Hiszpania zremisowała z Brazylią 3:3. Gospodarze objęli prowadzenie po golach Rodriego z rzutu karnego oraz Daniego Olmo. Jeszcze przed przerwą stratę zmniejszył Rodrygo, piłkarz występującego na tym stadionie Realu, a w pierwszym kwadransie drugiej połowy wyrównał niespełna 18-letni Endrick, który do Królewskich przejdzie w lipcu z Palmeiras.
W końcówce Rodri, ponownie z karnego, przywrócił prowadzenie gospodarzy, ale ostatnie słowo należało do Lucasa Paquety, który doprowadził do wyrównania w siódmej doliczonej minucie.
Remisem 2:2 zakończyło się inne szlagierowe spotkanie - pomiędzy Anglią a Belgią na Wembley. Gospodarze wyrównali w doliczonym czasie drugiej połowy, a gola zdobył wówczas Jude Bellingham. Dla gości dwukrotnie trafił Youri Tielemans, a na pierwsze jego trafienie odpowiedział z rzutu karnego Ivan Toney.

Ronaldo pokonany

Największa niespodzianka miała we wtorek miejsce w Lublanie, gdzie Portugalia, w składzie m.in. z Cristiano Ronaldo, przegrała ze Słowenią 0:2. Była to pierwsza porażka gości, od kiedy ich zespół przejął hiszpański selekcjoner Roberto Martinez. Dotychczas poprowadził ich do 11 zwycięstw z rzędu.

Ronaldo nie pomógł. Portugalia uległa w towarzyskim meczu Słowenii 0:2

Polska grała we wtorek w Cardiff z Walią w finale baraży o awans do Euro 2024. Po 90 i 120 minutach był bezbramkowy remis, a w karnych Biało-Czerwoni zwyciężyli 5-4.